Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Divadelná Nitra
ilustračné: SITA
19. septembra 2017 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Ulice Nitry ožijú 40-timi sprievodnými podujatiami Divadelnej Nitry

Ulice Nitry ožijú od 22. do 26. septembra sprievodnými podujatiami medzinárodného festivalu Divadelná Nitra. Pripravených je 40 akcií – pouličných predstavení, performancií, výstav, filmov, koncertov, diskusií aj programov a tvorivých dielní pre deti.

Odohrávať sa budú na rôznych miestach v Nitre – na pešej zóne, námestí, v synagóge, knižnici, galérii či múzeu. Všetky podujatia bude spájať téma 26. ročníka festivalu #fundamentals, ktorá chce upriamiť pozornosť diváka na niektoré základné hodnoty, ako sú sloboda, porozumenie, umenie, krása, spravodlivosť, rodina, domov, tradície, vzdelanie, príroda a podobne.

V úvodný podvečer festivalu 22. septembra ozvláštni atmosféru Svätoplukovho námestia hudobný happening Ozveny hôľ. Ako priblížila koordinátorka sprievodného programu festivalu Slavka Civáňová, odkaz na slovenské tradície a kultúrne dedičstvo prinesú zvuky fujár a najväčších slovenských ľudových hudobných nástrojov – trombít. „Rozmiestnené budú po strechách okolia námestia aj na námestí a budú upozorňovať ľudí prichádzajúcich do divadla na otváracie predstavenie. Vo foyer Divadla Andreja Bagara budú rozmiestnené fujary,“ povedala Civáňová.

Ústrednou súčasťou sprievodného programu Divadelnej Nitry 2017 budú diskusie, ktoré sa budú obracať k základným hodnotám života človeka a spoločnosti. Amnesty International bude viesť Živú knižnicu na tému Tolerancia a Solidarita, ktorej cieľom je nabúrať zaužívané stereotypy vo vnímaní menšín v našej spoločnosti. Ako ďalej informovala PR manažérka festivalu Zuzana Kizáková, iniciatíva Rozbicyklujme Nitru zas pozve návštevníkov festivalu a občanov mesta do Verejnej obývačky na tému Eko mesto.

V diskusii na námestí za účasti primátora Nitry Jozefa Dvonča bude reč aj o tom, ako môže mesto minimalizovať negatívny vplyv na životné prostredie využívaním rôznych alternatívnych možností v oblasti dopravy alebo spotreby energií. Diskusia bude nasledovať po cyklojazde centrom mesta od Starého divadla k Divadlu Andreja Bagara.

Divadelná Nitra bude už tradične myslieť aj na najmenších návštevníkov v sekcii Festival deťom. „Obľúbené domovské Teatro Tatro, ktoré tento rok oslavuje 25. narodeniny, si pre detských divákov pripravilo Červenú čiapočku v réžii Šimona Spišáka. Diváci sa ocitnú v bláznivom fantazijnom svete, kde neexistujú žiadne pravidlá okrem tých rozprávkových,“ uviedla Kizáková.

Nové divadlo z Nitry zas uvedie príbeh, ktorý sa odohráva na pozadí pôvodnej ľudovej rozprávky zo zbierok Pavla Dobšinského Kozliatka a vlk. Bábkové divadlo na rázcestí z Banskej Bystrice prinesie do Nitry inovatívny projekt Familiárium, prvý svojho druhu na Slovensku, v ktorom sú deti s rodičmi nielen divákmi, ale môžu sa počas predstavenia hrať a vymyslieť si svoju vlastnú divadelnú hru.

V sprievodnom programe nebude chýbať ani tradičná Biela noc, ktorá bude v sobotu 23. septembra v Nitrianskej galérii, v Ponitrianskom múzeu a v Synagóge v Nitre. Pripravené budú nočné prehliadky nitrianskych výstavných siení, koncert aj prehliadka divadelnej tvorby študentských a mládežníckych súborov s názvom Mladé divadlo. V rámci projektu Darujem ti tulipán sa na festivale stretne viac ako 55 detí, medzi nimi deti irackých azylantov, ktoré na celodennom tvorivom workshope spoločne vytvoria veľkoplošné graffiti s názvom Spomienka na Irak.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X