Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
26. októbra 2013 Správy Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 SITA/AP

Údaje z chorobopisu sú aj v prijímacej správe, tvrdí Valocký

Lekárky, ktorá poukázala na zabielenie dôležitých údajov v zdravotnej dokumentácii pacienta, sa zastala Slovenská lekárska komora aj Lekárske odborové združenie

NITRA 26. októbra – Riaditeľ Fakultnej nemocnice v Nitre Jozef Valocký v kauze vymazania informácií zo zdravotnej dokumentácie pacienta najnovšie argumentuje tým, že údaje úplne nezmizli. Potvrdil, že prednostka Kliniky novorodencov, detí a dorastu Alena Ďurišová urobila v záznamoch novorodenca úpravu, „avšak údaje z chorobopisu neboli odstránené, pretože sa nachádzajú aj vprijímacej správe z10. mája.“ Ako napísal pre agentúru SITA, keď sa prijíma dieťa do ústavnej starostlivosti, prijímací lekár má možnosť preštudovať všetky zdravotné dokumentácie, „zčoho vyplýva, že bude mať k dispozícii kompletnú anamnézu.“ Na zabielenie dôležitých údajov v zdravotnej dokumentácii pacienta pred časom poukázala pediatrička z kliniky Zuzana Pechočiaková. Krátko na to ju vedenie nemocnice presunulo z lôžkového oddelenia na príjmovú ambulanciu. Vysťahovali ju z lekárskej izby, na ktorej vymenili zámok, okresali jej ordinačné hodiny na detskej reumatologickej ambulancii a odobrali jej osobný príplatok.

Lekárky sa zastala Slovenská lekárska komora (SLK) aj Lekárske odborové združenie. Prezident SLK Marian Kollár vo štvrtok na brífingu v Nitre vyzval vedenie nemocnice, aby neodkladne vrátilo Pechočiakovej jej pracovné zaradenie. Zároveň žiadal vyvodenie osobnej zodpovednosti za nezákonný zásah do dokumentácie pacienta a tiež za perzekúciu Pechočiakovej. Valocký reagoval, že „Pechočiaková nebola preložená na príjmovú ambulanciu, vykonáva práce vsúlade splatnou pracovnou zmluvou anáplňou práce.“ Preloženie na príjmovú ambulanciu potvrdila novinárom na brífingu sama Pechočiaková.

„Zobrali mi pacientov, na oddelenie nechodím, presunuli ma do ambulancie. Ja som nič zlé neurobila,“ povedala. Valocký tvrdí, že Pechočiaková nemala a nemá zákaz vstupu na oddelenie. Podľa svojich slov zodpovedal „všetky dotazy“ pri osobnom stretnutí s Pechočiakovou v tomto týždni a zároveň ju vyzval, aby spoločne sprimárkou detského úseku predložili návrh na fungovanie detskej príjmovej konziliárnej ambulancie.

Zákon hovorí o tom, že opravu zápisu môže vykonať len zdravotnícky pracovník, ktorý vykonal pôvodný zápis a pôvodný zápis musí zostať čitateľný. „Bol tam veľmi dôležitý anamnestický údaj, že pacient sa liečil na tejto klinike a pre zlyhanie obličiek bol preložený do Bratislavy. Vstupovať do chorobopisu – a už vôbec nie formou zabielenia – je porušovaním zákonov, liečebného poriadku a ohrozením pacienta,“ povedal Kollár. Ďurišová, ktorá je zároveň námestníčkou riaditeľa, sa pre médiá vyjadrila, že žiadnu chybu nespravila a zákon neporušila. „Idem to riešiť cez právnikov a vyjadrovať sa budem až potom, keď budem mať výsledok,“ povedala. Kauzou sa zaoberá aj Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a ministerstvo zdravotníctva. Podľa vyjadrenia hovorkyne ministerstva Zuzany Čižmárikovej z piatka „je to v štádiu šetrenia“ a stanovisko poskytne až po jeho skončení.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X