Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ocenenie mlady ucitel.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
archív Attilu Tótha
16. novembra 2017 Rozhovory od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk Diskusia()

Učiteľ z Nitry získal prestížne globálne ocenenie Green Talents v Berlíne

Federálne ministerstvo pre vzdelávanie a výskum Spolkovej republiky Nemecko ocenilo 25 vynikajúcich mladých výskumníkov z 21 krajín sveta.

Porota pozostávajúca z popredných nemeckých expertov vybrala 25 vynikajúcich vedcov z celkovo 602 nominantov z 95 krajín sveta. Ocenenie bolo v tomto roku odovzdané po deviatykrát, pričom Slovensko sa medzi víťazné krajiny Green Talents zapísalo prvýkrát v osobe Attilu Tótha, krajinného architekta a vysokoškolského učiteľa na Fakulte záhradníctva a krajinného inžinierstva Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

Attila Tóth sa venuje výskumu udržateľných a odolných krajinných systémov a implementácií zelenej infraštruktúry a jej ekosystémových služieb ako prírodou inšpirovaných riešení pre udržateľný rozvoj miest a obcí. Porota vyzdvihla jeho osobný a odborný prínos pre zdravšie životné prostredie v sídlach a vysoký počet kvalitných odborných a vedeckých publikácií k danej téme. Osobitne ocenili jeho mimoriadnu angažovanosť a oddanosť pre hľadanie riešení pre viac zelenej infraštruktúry v urbanizovanej krajine. Komisia taktiež vysoko ocenila jeho medzinárodné skúsenosti, ocenenia a interdisciplinárny prístup k problematike udržateľného rozvoja.

Ocenenie mlady ucitel 1.jpg
archív Attilu Tótha

Ako ste sa dostali ku krajinnej a záhradnej architektúre?

Už od malička som mal vzťah ku krajine a záhrade. Starí otcovia ma na bicykli brávali do okolitej krajiny a ukazovali mi rieky, mokrade, lesy a polia. Vďaka otcovi – cestovateľovi – som zase spoznal aj vzdialenejšie lokality. Vzťah k záhrade vo mne vypestovala mama a stará mama. Od detstva som rád kreslil a skicoval. Po strednej škole technického a informatického zamerania som sa rozhodol skĺbiť svoje záľuby a schopnosti a to ma viedlo k štúdiu krajinnej a záhradnej architektúry na FZKI SPU v Nitre, ktorá v sebe združuje prírodnú, technickú a umeleckú dimenziu.

Čím vás práca krajinného a záhradného architekta napĺňa?

V mojej práci ma napĺňa v prvom rade to, že mám rád to, čo robím. Krajina, jej výskum a tvorba skrývajú v sebe množstvo zaujímavých výziev. Práca na fakulte pozostáva z vedeckovýskumnej, pedagogickej a tvorivej činnosti. Ani jedna z nich nie je nudná. Vždy prinášajú nové témy, výzvy a možnosti.

Ako vám pomohla práve spomínaná nitrianska fakulta pri vašom rozvoji?

FZKI mi od štúdia až po učiteľstvo vždy vytvárala vhodné podmienky a možnosti pre napĺňanie mojich ambícií. V súčasnosti, kedy žijeme v dobe globalizácie a medzinárodnej konkurencie, považujem za mimoriadne dôležité, ba až nevyhnutné získavanie medzinárodných skúseností, interdisciplinárnych kompetencií a takého portfólia vedomostí, schopností a zručností, ktoré obstoja v silnej medzinárodnej konkurencií. FZKI ma v budovaní medzinárodného odborného profilu podporovala už od Erasmus štúdia v Rakúsku počas inžinierskeho štúdia cez výskumný pobyt na Novom Zélande počas doktorandského štúdia až po pôsobenie v medzinárodných projektoch v súčasnosti. Za tento podporný prístup som veľmi vďačný, a preto robím všetko pre to, aby FZKI mala dobré meno v medzinárodných profesijných štruktúrach, ale i na Slovensku.

Aké máte plány do budúcnosti?

Chcem naďalej pracovať ako krajinný architekt – vedec, učiteľ a tvorca, pretože táto oblasť ma baví a napĺňa. Mojou ambíciou je pokračovať v medzinárodnej kariére, ktorú som za posledné roky odštartoval a prinášať inovatívne a udržateľné prístupy a koncepcie zo sveta na Slovensko. Svojou činnosťou chcem prispieť k postupnému zveľaďovaniu slovenskej krajiny a k vytváraniu lepšieho životného prostredia pre ľudí v obciach a mestách.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X