Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Parkovisko wilsonovo nabrezie 3.jpg
ilustračné: Lucia Bihuncová, NitraDeň.sk
24. novembra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od © NitraDen.sk Diskusia()

Tvrdý odkaz poslancom na zastupiteľstve: „Nezničte súvislé zelené plochy Nitry!“

Vo štvrtok malo mestské zastupiteľstvo rozhodovať o výmene pozemkov na Podzámskej ulici a na Wilsonovom nábreží. Na zastupiteľstvo prišlo z tohto dôvodu aj niekoľko aktivistov, obyvateľov Nitry, ktorí sú proti tejto zámene a proti výstavbe bytového domu, ktorú má investor v pláne.

Zástupkyňa aktivistov, obyvateľov okolitých ulíc, ktorí sa dlhšiu dobu stretávajú, aby situáciu riešili, Lucia Ďurgut Bártová vystúpila a predniesla reč, ktorú mali obyvatelia pripravenú v prípade hlasovania za zámenu v rámci diskusie o tomto bode.

„O odpredaji predmetnej nehnuteľnosti ste, vážení pani poslanci, rokovali už na vašom 16. zasadnutí riadneho mestského zastupiteľstva v Nitre dňa 28. 4. 2016. V tom čase ste neschválili odpredaj tejto nehnuteľnosti s uvedením dôvodu, že parkovisko na Wilsonovom nábreží nie je ani v prenájme, ani nevyužívané a mesto ho dlhodobo plánuje na využívanie. Toto uznesenie nebral predkladateľ materiálu 1233/2017 do úvahy. Mestské stromoradie na Wilsonovom nábreží je parkom a má nenahraditeľnú funkciu vetrolamu, oddychovej zelene a športovej plochy. Denne ju využívajú obyvatelia mesta, športovci, deti, školská mládež. Konajú sa tu športové preteky, kondičné prechádzky a je to miesto oddychové, izolačné súvislej zelene v meste. Zároveň sú to nenahraditeľné pľúca, ktoré s pribúdajúcimi exhalátmi naše mesto potrebuje. Preto vás žiadame, nenarúšajte túto dobre fungujúcu mestskú časť novou zástavbou, ale, naopak, vážme si a zveľaďujme zelené a krásne miesta, ktoré máme my Nitrania radi a je ich čím ďalej, tým menej. Nitrianske nábrežie rieky Nitry je miestom, ktoré tvorí nádhernú scenériu Nitry, ale aj zeleným priestorom, ktorý naozaj slúži všetkým Nitranom. Parkový charakter a tečúca rieka robia tento priestor obľúbený a účinný na relax. Okrem parku na Sihoti je to jediné miesto v centre, ktoré má takýto charakter a ktoré Nitrania naozaj využívajú a chodia sem. Preto nás obyvateľov právom rozhnevala informácia o tom, že na dnešnom zastupiteľstve sa bude hlasovať o návrhu vás, pána primátora Jozefa Dvonča, vymeniť tento jedinečný zelený park pri rieke slúžiaci všetkým Nitranom za oveľa menší pozemok na Podzámskej ulici. Aj touto cestou chceme poďakovať výboru mestskej časti Staré mesto, ktorý dňa 9. 10. 2017 neschválil tento návrh. Vážený pán primátor, vážení páni poslanci, žiadame vás, neschváľte zámer zámeny pozemku na Wilsonovom nábreží ani jemu podobné, ak sa niečo podobné bude v budúcnosti zase prerokovávať. Neoberte Nitranov o zelené miesto pri rieke, ktoré sa využíva pre voľnočasové aktivity. Nezničte parkové nábrežie Nitry, nezničte súvislé zelené plochy Nitry a nechajte v Nitre miesta na relax pre nás a ďalšie generácie. Nerušte verejné parkovisko, kým nie je parkovanie v Nitre vyriešené systémovo iným spôsobom. Nezaťažujte kanalizáciu Starého mesta nepremyslenými novostavbami tak, aby sa sťažil život pôvodných obyvateľov tejto mestskej časti. Nedovoľte, aby komerčné záujmy jednotlivcov zničili miesta, ktoré sú určené pre všetkých bez rozdielu. My obyvatelia Starého mesta, Nitrania, ktorým záleží na vzhľade nášho mesta apelujeme na vaše svedomie pri hlasovaniach o podobných výmenách pozemkov a veríme, že do budúcnosti v záujem nášho mesta a všetkých Nitranov zvážite aj naše postrehy a naše priania. Pokiaľ by prišlo k schváleniu zámeny týchto pozemkov, predložíme petíciu občanov mesta Nitra,“ vyjadrila sa za všetkých občanov.

Dodala ešte osobnú poznámku k tomu, že Nitra je historickým mestom a nemali by sme z neho robiť Manhattan. Treba vytýčiť miesta a zelené plochy, ktoré by mali zostať tak, ako sú. „Nerozpredávajte majetok mesta bez toho, aby ste nemysleli na nás, občanov. Mesto si spôsobilo problém a riešiť ho chce ďalším problémom, “ povedala na záver.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X