Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Ars organi nitra 2.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Archív Ars Organi Nitra
17. mája 2018 Podujatia a akcie NitraKoncerty od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk Diskusia()

Tretia organová nedeľa v Nitre sa niesla v duchu koncertu Vladimíra Kopca

Po horúcom sťaby letnom dni sa uplynulú nedeľu prišlo do nitrianskej katedrály schladiť množstvo ľudí – nielen Nitranov a ľudí z okolitých miest, ale bolo počuť i nemčinu, angličtinu a maďarčinu. Prilákal ich tretí koncert Ars Organi Nitra.

Na programe bolo vystúpenie katedrálneho organistu Vladimíra Kopca, ktorý je zároveň aj pedagógom, skladateľom, dirigentom a jazykovedcom. Ako pedagóg pôsobí na Piaristickom gymnáziu v Nitre i v Kňazskom seminári sv. Gorazda v Nitre.

Ars organi nitra 1.jpg
Archív Ars Organi Nitra

Keďže Vladimír Kopec zreštaurovaný a prestavaný nový organ dôverne pozná, našiel zaujímavé zvukové kombinácie, ktoré prezentoval v dielach D. Buxtehudeho, D. Zipoliho, J. S. Bacha, ale aj F. Mendelssohna, G. Morandiho či talianskeho súčasného skladateľa G. Liberta. Umelec potešil publikum aj prídavkom – známou Toccatou a fúgou d mol. Poslucháči odchádzali domov nadšení a ocenili kvality katedrálneho organa.

Tak ako predošlé koncerty, aj tento bol bohatý na účasť a katedrála bola zaplnená do posledného miesta. Sám umelec po koncerte zhodnotil: „Bol som milo prekvapený bohatou účasťou poslucháčov. Organ – kedysi zanedbávaný nástroj – si znova nachádza svojich fanúšikov.“

Ars organi nitra 4.jpg
Archív Ars Organi Nitra

Už túto nedeľu sa bude konať predposledný koncert Ars Organi Nitra. Za organ v evanjelickom kostole sa 20. mája posadí nitrianska organistka Mária Magyarová Plšeková, ktorá je zároveň zakladateľkou a umeleckou riaditeľkou tohto festivalu. Na organe rakúskej firmy Pflüger Orgelbau zahrá diela V. Lübecka, J. S. Bacha, J. Stanleyho, F. Mendelssohna, S. Karg-Elerta a J. Rosinského.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X