Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Noviny_pixabay.com_.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
9. februára 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk

Transparency: Tri štvrtiny mestských novín slúžia ako propaganda samospráv. Spadá tam aj Nitra?

Prvý projekt analýzy obsahu mestských novín, resp. periodík samospráv, za ktorým stojí Transparency International Slovensko (TIS), potvrdil, že väčšina z nich funguje ako propaganda samospráv a neinformuje objektívne.

Väčšina slovenských miest a aj mnohé väčšie obce ročne investujú do vydávania radničných periodík desaťtisíce eur. Informujú obyvateľov o samosprávnych témach, ktoré pre komerčné média často nie sú dostatočne atraktívne.

TIS hodnotila užitočnosť, objektívnosť a verejnoprávny charakter novín 83 samospráv. Podmienkou bolo financovanie aspoň piatich čísel miestnych novín za posledné dva roky. V prieskume hodnotili viaceré ukazovatele, napríklad podiel samosprávnych tém, zapájanie verejnosti do budúcich rozhodnutí, anonymitu článkov, propagáciu primátora/starostu či poskytovanie priestoru pre kritické a polemické názory.

„Naša analýza ukázala, že až takmer tri štvrtiny mestských periodík verejnej kontrole skôr škodia. Priemerné skóre slovenských radničných novín dosiahlo iba 45 percent a až 61 z 83 titulov tak nedosiahlo 50-percentnú hranicu, pri ktorej by pozitívne ukazovatele prevažovali nad negatívnymi,“ uvádza správa Transparency.

Ako najprínosnejšie noviny vydávané samosprávou boli ohodnotené mesačníky Hlas Nového Mesta v Bratislave, na druhom mieste sa umiestnili Novinky z radnice v Trnave a na treťom mesačník Život v Hlohovci. Päticu najlepších radničných novín uzatvárajú ružinovské a lučenecké mestské noviny. Išlo síce o najlepšie hodnotené periodiká, avšak ešte stále v nich existuje veľký priestor na zlepšenie vyváženosti.

Ako najmenej prínosné noviny sa podľa prieskumu Transparency ukázali Gemerské zvesti z Rimavskej soboty vydávané každé dva týždne, nasleduje ich informačný občasník Humenské noviny, ktorý podľa organizácie využíva primátorka Jana Vaľová, ktorá je aj poslankyňou NR SR za Smer, na napádanie oponentov, a dvojtýždenník Dunajskostredský hlásnik.

TIS, prieskum
TIS

V negatívnych ukazovateľoch ďalej dominujú radničné noviny z Dubnice nad Váhom, Tvrdošína, Nitry, Handlovej, Pezinka, Senice či Fiľakova.

„Až v 60 percentách z celkového počtu 415 hodnotených čísel sa neobjavila ani jedna polemická zmienka a väčšina týchto titulov vykresľovala dianie v meste i rozhodnutia radnice iba v ružových farbách. Oveľa lepšie to však nebolo ani v drvivej väčšine zvyšných vydaní, alternatívne názory v priemere tvorili iba 1,9 % z plochy venovanej samosprávnym témam. Podobne to vyzeralo aj s článkami o zamýšľaných rozhodnutiach radnice, ktoré obyvatelia ešte môžu ovplyvniť. Celkovo predstavovali iba 2 percentá v rámci samosprávnych tém a takéto zmienky sa vyskytli iba v 34 percentách skúmaných vydaní,“ uvádza Transparency.

V 58 percentách vydaní išlo o nadmernú propagáciu primátorov a starostov. Rekordmanom v nadmernej prezentácii sú noviny košickej mestskej časti Nad jazerom. Len v piatich vydaniach mohli čitatelia fotografiu starostky zazrieť až 69-krát.

Transparency si kladie otázko, ako zvýšiť kvalitu mestských periodík? Jednou z možností je úprava legislatívy. „Jednou z ciest je prijať novelu tlačového zákona po vzore Českej republiky, ktorá stanovila pravidlá založené na princípoch verejnoprávnosti a vyváženosti aj pre periodiká vydávané samosprávou. Tie tak musia poskytovať priestor napríklad aj opozičným poslancom,“ píše Transparency.

„Iba táto zmena však podľa kolegov z Česka zatiaľ v praxi dostatočné zlepšenia nepriniesla. Dôležité sa nám preto javí aj pokračovať v meraní úrovne užitočnosti radničných novín a v ďalšom tlačení na zvyšovanie ich kvality,“ dodáva organizácia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X