Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka zaujimave legendy myty povesti.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
21. novembra 2018 Spoznaj svoje mesto od SH Diskusia()

Top 5 povestí a mýtov o Nitre

Nitra je starobylé mesto a niekedy ju nazývajú aj matkou slovenských miest, preto sa niet čomu čudovať, že je opradená historkami a povesťami. Vybrali sme 5 najznámejších a najlepších podľa nášho výberu, ktoré musí poznať každý pravý Nitran(čan).

Povesť o vodníkovi na Nitrianskom hrade

Príbeh o krásnej no prieberčivej Žofke, ktorá slúžila na hrade, poznajú snáď všetky nitrianske deti. Žofka si mohla vyberať z nápadníkov, ktorí žiadali o jej ruku. Každého však odmietla, žiaden jej nebol dosť dobrý. Jedného dňa sa však akoby odnikiaľ zjavil fešák v zelenom, pekne oblečený i obutý. Bol to vodník, ktorý láka mladé prieberčivé devy a potom ich stiahne so sebou do hradnej studne.

Studna povest nr.jpg
Zdroj: www.google.com

Povesť o zrade na Nitrianskom hrade

Povesť hovorí o časoch tureckých nájazdov na Nitru. Príbeh rozpráva o mladom zemanovi, ktorý sa na istý čas znenazdajky stal pánom Nitriankseho hradu. Najprv mu to vyveštila dvorná cigánka a napokon sa to stalo pravdou. Pánom hradu sa však stal pomocou zrady vlastného národa a priateľov, keď pomohol Turkom zmocniť sa panstva. Vďaka Turkom vládol pol roka, až kým si generál de Souches spolu s generálom Kohárym neprišli vybojovať územie späť. Zradcu Nitraja našli po troch dňoch utopeného v studni.

Hrad nr legenda o zrade.jpg
Zdroj: www.google.com

Povesť o vzniku názvu Zobor

Jedna z legiend o vzniku pomenovania Zoboru hovorí o tom, že vznikol pri hroznej poprave na svätom vrchu. V časoch nájazdov Arpádových vojsk vládol vojvoda Zubur, ktorý bol silný, odvážny a múdry. Napriek všetkým jeho výnimočným vlastnostiam sa podarilo nepriateľom Nitru podrobiť a vojvodu Zubura zajať. Navzdory výstrahám poverčivých starcov si maďarskí nájazdníci nedali povedať a vojvodu popravili na svätom vrchu. Legenda hovorí, že vo chvíli, keď Zubur naposledy vydýchol, objavila sa hrozná čierňava a hromy divo bili. Vtedy vraj na počesť vojvodu vznikol názov pre tento svätý vrch.

Zobor povest nr.jpg
Zdroj: www.google.com

Strašidelná povesť o čiernom psovi

Táto desivá povesť hovorí o psovi, ktorý sa má zjavovať pod hradným kopcom. Pred hradnou bránou sa zjavuje vraj presne o polnoci tento čierny pes a stráži ju. Mal by byť veľký s červenými očami a mohutným chvostom. Povesť hovorí, že je to duch Turka, ktorý zabil na tomto mieste veľmi veľa obrancov mesta, a preto je jeho večným trestom odháňať každého, kto by sa sem pokúsil vstúpiť.

Pes povest hrad.jpg
Zdroj: vignette.wikia.nocookie.net

Legenda o zjavení v dražovskom kostolíku

Vraj už len miesto, na ktorom je kostolík sv. Michala postavený je sväté. Údajne sám kráľ sv. Štefan po zhliadnutí tohto miesta usúdil, že jeho vzhľad a poloha je božím znamením, ktoré je potrebné osláviť kostolíkom. Legenda hovorí o zjavení, ktoré malo nastať hneď, keď sa začalo s výstavbou kostolíka. Zo zeme po prvom údere čakanom začala vyvierať krv, ako znak narušenia nebeského miesta. Kostolík bol preto dlho pútnickým miestom. Hovorilo sa tiež, že sa tu zjavila Panna Mária na ramene s malým Ježiškom.

Drazovsky kostolik nitra.jpg
Zdroj: www.google.com

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X