Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka top 5 nitra.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
31. októbra 2018 ZaujímavostiSpoznávaj kraj od NitraDen.sk Diskusia()

TOP 5 mýtických a zaujímavých pamiatok v Nitre

Nitra je staré mesto plné zaujímavých miest, sôch a pamiatok. Vybrali sme päť najzaujímavejších a najzáhadnejších v meste. Niektoré sú opradené legendami a povesťami, iné majú symbolizovať históriu a silné postavenie Nitry. Každý správny Nitran(čan) ich isto pozná, môžno i vie viac mýtov. Poďte sa s nami na ne pozrieť.

Pribinov meč na pešej zóne

Tento meč je zaujímavou pamiatkou Nitry a fascinuje hlavne turistov. Je symbolom mnohých bájí a povestí o meste a jeho strážcovi Pribinovi. Má symbolizovať mier a pokoj v kraji. Meč vyrobili ako zväčšenú kópiu historického artefaktu nájdeného v hrobe kniežaťa z 9. storočia.

Svatoplukov mec pesia tripadvisor.jpg
www.tripadvisor.skamp;albumid=101&filter=7&ff=317928046

Studňa z bronzu Na Hôrke

Je pamiatkou na mestskú studňu, ktorá kedysi vraj slúžila ako zdroj pitnej vody. Je prikrytá umeleckou bronzovou mrežou od akademického maliara Mariána Žilíka. Symbolizuje mapu Európy so zvýrazneným Slovenskom a v ňom je označená Nitra.

Na horke pamatka nr.jpg
www.google.sk

Socha corgoňa v Hornom meste

Nitriansky Corgoň je opradený niekoľkými bájami a povesťami. I socha v budove Horného mesta je vraj prepojená s mýtom spojeným s Atlantom, pretože tak ako Atlant drží na pleciach zemeguľu, tak Corgoň podopiera celé poschodie budovy Kluchovho paláca. V Nitre existuje legenda o tom, že ak sa dotknete palca na Corgoňovej nohe, splní sa vám čo si v tej chvíli zaželáte. Dokonca si Nitrania zachovali porekadlo – silný ako Corgoň.

Corgon_nr_depositphotos 640x360.jpg
cdn.sita.sk

Hudobné hodiny na pešej zóne

Vyrobené sú z bronzu a kameňa s výškou takmer 5 metrov. Sú plné symbolov súvisiacich s Nitrou. Napríklad sa tu nachádza symbol rieky – bronzová reliéfna puklica v spodnej časti. Plynutie času symbolizujú ručne sekané kamenné segmenty. V hodinách je zakomponovaná aj éra 20. storočia, pretože toto obdobie najviac ovplyvnilo vzhľad pešej zóny.

Na horke pamatka nr 1.jpg
www.nitra.eu

Pribinova socha v Hornom meste

Bronzová socha kniežaťa Pribinu od nitrianskeho rodáka T. Bártfaya. V Nitre je i v súčasnosti knieža Pribina veľmi váženou historickou osobnosťou, ktorá zanechala svoje stopy v meste dodnes. Socha zobrazuje Pribinu v pozícií slovanského pozdravu, čiže meč drží oboma rukami k hrudi. Jedna z povestí o vládcovi hovorí, že dal postaviť v Nitre na Hradnom vrchu kostolík a pohanskú svätyňu pod úpätím Zobora.

Pribina_thumb.jpg
media-cdn.tripadvisor.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X