Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ars organi nitra 1.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
archív Ars Organi Nitra
3. júna 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk Diskusia()

Tohtoročný festival Ars Organi Nitra skončil koncertom rumunskej organistky

Nesmierne zaujímavý koncert rumunskej organistky žijúcej vo Viedni úspešne ukončil 11. ročník medzinárodného organového festivalu Ars Organi Nitra 2018.

Erzsébet Windhager-Geréd, ktorá študovala na prestížnych hudobných univerzitách vo Viedni a v Paríži, ponúkla Nitranom v nedeľu 27. mája takpovediac netradičný program. V dramaturgii sa striedala baroková nemecká hudba so súčasnou francúzskou organovou tvorbou, ktorá bola na dôvažok popretkávaná dvoma improvizáciami.

Ars organi nitra 2.jpg
archív Ars Organi Nitra

Po úvodnom brilantnom Bachovom Prelúdiu a fúge e mol, BWV 548, umelkyňa improvizovala na slovenskú ľudovú pieseň Spievanky, spievanky. Neskôr ako téma improvizácie bola naša hymnická pieseň Nitra, milá Nitra. Týmto koncertom Erzsébet Windhager-Geréd ukázala nielen svoju interpretačnú a technickú vyzretosť, ale v spomínaných improvizáciách demonštrovala svoju pohotovosť, muzikalitu, kreativitu, ktorá „dostala“ asi všetkých prítomných. Celý koncert bolo cítiť intenzívne počúvanie publika, ktoré tento koncert priam hltalo nielen po zvukovej stránke, ale vďaka videoprojekcii aj po vizuálnej stránke.

Očarujúca Nitra

Po koncerte sa umelkyňa vyjadrila: „Z publika som cítila erudovanosť a pripravenosť aj na takýto náročný repertoár. Ďakujem organizátorom za pozvanie účinkovať na festivale Ars Organi Nitra, o ktorom som už predtým veľ počula. Zrekonštruovaný organ v katedrále je vynikajúci a nesmierne inšpiratívny. Nitra ako mesto mi taktiež učarovala – svojou históriou a atmosférou. Určite sa sem chcem ešte vrátiť a stráviť tu viac času…“

Ars organi nitra 3.jpg
archív Ars Organi Nitra

Na záver možno zhodnotiť, že 11. ročník Ars Organi Nitra patril isto k tým najvydarenejším. Všetky koncerty mali niekoľko spoločných menovateľov – kvalitné interpretačné výkony, dobrú atmosféru, vnímavé publikum a rekordnú návštevnosť. Už teraz je jasné, že aj budúci rok sa máme na čo tešiť, pretože latka je nastavená vysoko.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X