Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Divadlo Andreja Bagara, DAB
Foto: NitraDeň.sk
11. januára 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Tisícročná včela sa vracia do nitrianskeho divadla

Na dosky Divadla Andreja Bagara v Nitre sa vracia pôvodný slovenský muzikál Tisícročná včela.

Román spisovateľa Petra Jaroša pre nitrianske divadlo zdramatizoval Martin Kákoš, ktorý hru aj režíruje. Spoluautormi muzikálu sú aj Kamil Peteraj a Vašo Patejdl, hudobné naštudovanie má na starosti Július Selčan.

Divadlo uviedlo Tisícročnú včelu po prvýkrát 15. novembra 2013. Pri uvedení premiéry výpravného muzikálu Povolanie pápež v roku 2016 inscenáciu z repertoáru dočasne stiahli. „Tisícročná včela má svoj potenciál a my sme čakali na príležitosť, kedy by sme ju mohli znova obnoviť. Myslíme si, že je vhodné odštartovať budúcu 70. jubilejnú sezónu práve týmto titulom,“ povedal riaditeľ divadla Jaroslav Dóczy. Ako dodal, nitrianski diváci majú radi muzikály a v budúcej sezóne im divadlo ponúkne hneď dva – Tisícročnú včelu aj Povolanie pápež o Jánovi Pavlovi II.

Obnovená premiéra je naplánovaná na 14. septembra. Členovia tvorivého tímu začali na jej príprave pracovať v týchto dňoch. Ako priblížil Dóczy, pripraviť treba všetko potrebné po technickej i dramaturgickej stránke, ale aj preobsadiť niektoré úlohy. Divadlo pripraví výberové konanie na detské postavy, pretože detskí tanečníci už medzičasom vyrástli. „Kulisy a celú výpravu máme odloženú, ale to, v akom je stave, budeme vedieť až v júni, keď sa celá scéna znova postaví. Určite ju bude potrebné opraviť a obnoviť,“ doplnil Dóczy.

Na javisko sa opäť vrátia herci staršej generácie – Marián Slovák, Eva Večerová, Ján Greššo a Gabriela Dolná. Keďže viacerí herci z Divadla Andreja Bagara medzičasom odišli a prišli noví, bude musieť divadlo hľadať nové obsadenie. „Bude to komplikovaný proces trvajúci niekoľkých týždňov, počas ktorých si budú herci svoje podstavy oživovať a s novými účinkujúcimi budeme postavy skúšať. Som rád, že vo viacerých titulných rolách zostanú pôvodní herci, približne polovica rolí už bude s novými interpretmi,“ uviedol režisér Kákoš.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X