Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (vľavo) počas predstavenia novej riaditeľky Štátneho pedagogického ústavu (šPÚ), na ktorom spoločne uviedli usmernenia pre dištančné vzdelávanie počas mimoriadnej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku. Bratislava, 6. apríl 2020.
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: SITA/Branislav Bibel

Tento školský rok by deti v škole prepadnúť nemali, známky nedostanú

Nová riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu Miroslava Hapalová uviedla, že žiaden žiak by tento rok nemal „prepadnúť“.

Koncoročné výsledky aktuálneho školského roku žiakov základných a stredných škôl nemôžu byť „nedostatočné“ či „neuspokojivé“. Uviedla to na tlačovej konferencii nová riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) Miroslava Hapalová.

Žiadny žiak by tak teoreticky nemal „prepadnúť“. Hapalovú predstavil minister školstva vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). Na svojom poste nahradila Ľudovíta Hajduka, ktorý zastával svoj od roku 2016.

Ukončenie školského roka

Žiaci by mali ukončiť štúdium v riadnom termíne, teda 30. júna, a nastúpiť do škôl znova v septembri. Na základných školách sa zastavuje od pondelka 6. apríla dňa klasifikácia, teda známkovanie. Ak žiakov hodnotili, výsledné známky by podľa Hapalovej učitelia pri záverečnom hodnotení nemali brať do úvahy.

Hlavným princípom hodnotenia v čase prerušeného vyučovania je, aby bola zaručená spravodlivosť žiakov pri hodnotení a rešpektované vlastné domáce podmienky na prípravu,“ uviedla Hapalová. Vysvetlila, že nie všetci žiaci majú prístup k internetu a rovnakú podporu rodičov.

V tomto školskom roku nebude možné prepadnúť. Žiaci by sa nemali klasifikovať známkou nedostatočná či dosiahol neuspokojivé výsledky. Nebude sa to týkať žiakov druhého stupňa či stredoškolákov, ktorí si nebudú plniť zadania. V tomto prípade odporúčajú, aby to riešili rady škôl, ktoré určia, či žiak podstúpi komisionálne skúšky.

Školy si môžu vybrať

Učiteľom odporúčajú dávať žiakom slovnú spätnú väzbu. Tá by mala byť konštruktívna a motivujúca. Školy si však budú môcť vybrať, či študentov budú hodnotiť slovne, známkami alebo kombináciou oboch spôsobov. Výnimku tvoria prvé ročníky na základných školách, kde učitelia môžu hodnotiť len slovne.

V prípade stredných škôl je možná klasifikácia. Známky však nemôžu byť znížené z objektívnych príčin. Neodporúčajú hodnotiť žiakov základných a stredných škôl na základe testov a písomných skúšok a písomných kontrolných prác.

Gröhling podotkol, že vnímajú problémy zo strany učiteľov a rodičov v súvislosti so súčasným fungovaním vyučovania na diaľku. Vyzýva školy, aby s rodičmi komunikovali, aby navzájom k sebe boli zhovievaví. Dodal, že situácia je rovnako náročná aj pre učiteľov, aj pre rodičov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X