Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Alexandra Mesárošová
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
archív SM
10. marca 2016 Zaujímavosti od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Ťažko postihnutá Saška súrne potrebuje nové auto, chýbajú jej naň stovky eur

Dvadsaťdeväťročná Alexandra Mesárošová je na vozíku už deviaty rok. Šanca na to, že by mohla znovu chodiť, podľa lekárov ešte existuje.

Saška trpí dedičným ochorením, ktoré je označované ako Senzomotorická hereditárna neuropatia, čiže oslabenie svalstva. Do svojich desiatich rokov táto mladá žena chodila takmer sama, potom sa však jej vývin a rast natoľko urýchlil, že musela začať používať barle. S barlami chodila osem rokov, kým nedovŕšila 20 a nebola dlhodobo hospitalizovaná v nemocnici. Po piatich týždňoch na lôžku Saške úplne odišlo svalstvo a po odchode z nemocnice sa už na nohy nepostavila. Na vozíku trávi už deviaty rok.

Dievčina chodí pravidelne na cvičenia do medicínskeho centra, kde odborníci zistili, že existuje reálna šanca, že by si Saška mohla naplniť svoj veľký sen a znova chodiť. Táto bojovníčka sa teší z každého malého pokroku a ako sama hovorí, „najviac mi v tomto pomáha viera v Pána Ježiša, moji priatelia, ktorých je vďaka Bohu požehnane, a mamina“.

Saska_mesarosova 4 640x853 1.jpg
archív SM

S maminou tvorí Saška silnú dvojku. Navzájom si pomáhajú a podporujú sa. Dievčina dochádza na rôzne rehabilitácie každý deň a potom sa cvičeniu venuje aj doma. Alexandra sa snaží socializovať a rada chodí medzi svojich priateľov, navštevuje kino, divadlo, chodí na prechádzky do parku, má rada výlety s priateľmi. Tiež chodieva na duchovné stretnutia, na mládežnícke stretnutia, čo najviac sa venuje športu.

Toto odhodlanie a silnú vôľu teraz môže prekaziť poruchové auto. Mame Zuzane totiž pomaly vypovedá poslušnosť 16-ročné vozidlo, ktorým sa vozia na rehabilitácie. Na nové, žiaľ, rodina nemá peniaze. „Chýbajú mi financie na nové auto, pretože sociálka mi schváli len 6 800 eur a auto, ktoré potrebujem, stojí okolo 10 000 eur,“ vyjadrila sa Saška.

Dokopy majú mama s dcérou mesačne 560 eur, z toho platia nájomné 130 eur a na benzín dajú 50 eur. Šetria kde sa len dá, mäso kupujú minimálne, oblečenie si doprajú len vtedy, keď ho naozaj potrebujú. Pokiaľ by si z tohto mali našetriť zvyšné peniaze na doplatenie auta, trvalo by to dlhé roky. Rodina preto žiada o pomoc verejnosť. Prispieť na Saškine auto môžete na účte s číslom SK 9109000000005059399346. Aj malá suma sa počíta.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X