Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZDRAVIE: Dni zdravého zraku na Slovensku
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA Okuliare. Dni zdravého zraku na Slovensku. Bratislava, 15. apríl 2008. Foto: SITA/Nina Bednáriková
15. apríla 2015 Správy Nitra od NitraDen.skLucia Bihuncová, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o. ilustračná: SITA

Takmer 30 percent nitrianskych škôlkarov má problémy so zrakom

Za dva roky prešlo preventívnym vyšetrením zraku cez 2 300 detí. Čísla sú alarmujúce, takmer 30 percent z nich má niektorú z refrakčných porúch – teda sú buď krátkozraké, alebo ďalekozraké.

Vyšetrenia realizujú vyškolení pracovníci nitrianskeho Krajského strediska Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska priamo v škôlkach. V tomto roku sa im zatiaľ podarilo vyšetriť 368 detí.

Vyšetrenie sa realizuje prístrojom, ktorý stredisku za 6 000 eur sponzorsky zakúpili nitrianski futbalisti Miroslav Stoch a Štefan Senecký. Sumou 500 eur na nákup špeciálnej tašky vhodnej na prenos prístroja prispela aj Nitrianska komunitná nadácia.

Takéto vyšetrenie zraku je bezkontaktné a bezbolestné a trvá 2 až 3 sekundy. Dieťa sa pozerá do prístroja zo vzdialenosti jedného metra, pričom prístroj bliká a vydáva zvuky. Dieťa teda nepociťuje stres ako pri bežnom vyšetrení v ambulancii. „Za ostatné tri roky, čo tieto merania KS ÚNSS v Nitre realizuje, nám oční lekári posielajú aj maličké ročné deti, ktoré vzhľadom na ich vek nedokážu spolupracovať s lekárom pri vyšetrení, alebo mentálne postihnuté deti, pre ktoré je prostredie strediska prijateľnejšie,“ povedala Petra Ajdariová z únie nevidiacich a slabozrakých.

Výsledky meraní dostane rodič hneď v deň vyšetrenia. Na základe nich únia buď odporučí, alebo neodporučí podrobnejšie vyšetrenie u oftalmológa. Prístroj môže robiť preventívne vyšetrenia zraku už 10 mesačným bábätkám, pričom cieľovou skupinou sú deti do 6 rokov. Práve do tohto veku sa vyvíja zrak dieťaťa a pri správnej diagnostike a liečbe sa môžu poruchy zraku výrazne eliminovať. „Keďže tieto merania sú preventívne, osobne odporúčam raz ročne dať vyšetriť dieťatku zrak rovnako, ako navštevujeme preventívne stomatológa, pediatra,“ doplnila Ajdariová.

Merania zraku boli doposiaľ vykonané vo viacerých mestách Nitrianskeho kraja, okrem Nitry sa uskutočnili aj v Leviciach, Vrábľoch, Šali, Komárne a v Nových Zámkoch.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X