Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FESTIVAL: Divadelná Nitra
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA 17. roèník medzinárodného divadelného festivalu Divadelná Nitra. Nitra, 27. september 2008. Foto: SITA/Martina Kriková
22. júna 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Tajné svedectvá o komunizme na Divadelnej Nitre

NITRA 22. júna  – Praktiky tajných služieb a politickej moci počas komunizmu odhalí projekt Asociácie Divadelná Nitra Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície. Unikátny medzinárodný projekt sa po troch rokoch príprav teraz dostáva do finálnej etapy. „Príbehy o tyranii moci zo šiestich postkomunistických krajín a od šiestich tvorivých tímov sa v svetovej premiére dostanú na divadelné dosky počas 22. ročníka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra, ktorý sa uskutoční od 27. septembra do 2. októbra,“ informovala agentúru SITA PR manažérka Divadelnej Nitry Zuzana Kizáková.

V rámci projektu Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície pátrali známi divadelníci zo šiestich krajín – Slovenska, Česka, Maďarska, Nemecka, Poľska a Rumunska, po skrytých príbehoch v archívoch tajných polícií vo svojich domovinách. Prostredníctvom svedectiev sa vracali do komunistickej éry vlastných dejín, zhovárali sa so svedkami udalostí, agentmi, obeťami, diskutovali navzájom na fórach. „Autentické príbehy pretavili do scenárov dokumentárnych inscenácií, ktoré budú počas nasledujúcich mesiacov s tvorivými tímami kreovať priamo na javisku a čaká ich niekoľkotýždňové skúšobné obdobie, aby festivalovým divákom predstavili svoj pohľad na časy minulé,“ avizovala Kizáková.

Slovensko v projekte zastupujú umelci bratislavského Divadla SkRAT. Režisér, herec, dramatik a laureát Ceny Alfréda Radoka Dušan Vicen a hudobný skladateľ, herec a režisér Ľubomír Burgr, niekdajší člen divadla Stoka, vytvoria inscenáciu Vnútro vnútra. Za Českú republiku v projekte pracuje oceňovaný dramatik, filmový a divadelný režisér Petr Zelenka. Vytvoril tím s hudobným skladateľom a autorom libreta Alešom Březinom. V ich dokumentárnej opernej inscenácii Toufar – Mučiace hry vystúpi aj hviezda operného neba Soňa Červená. Odvrátenú stranu nemeckej minulosti predstaví vo svojom diele Môj spis a ja režisér Clemens Bechtel. Jeho najnovšia inscenácia ako jediná z celého projektu Paralelné životy má za sebou úspešnú premiéru, ktorá sa uskutočnila 28. apríla v Štátnom divadle v Drážďanoch. Komunistický útlak v Rumunsku odhalí v inscenácii s pracovným názvom Inscenované archívy svetoznáma režisérka a dramatička Gianina Cărbunariu, ktorej inscenáciu X milimetrov z Y kilometrov o praktikách tajnej rumunskej polície Securitate uviedla Divadelná Nitra v minuloročnom hlavnom programe. Utajené príbehy z Maďarska prinesú na dosky v inscenácii Odmäk mladý maďarský režisér Dániel D. Kovács a scenárista Péter Závada. Pracovať budú pod vedením uznávaného režiséra Viktora Bodóa. Jeho inscenáciu Anamnéza s nadšením prijalo festivalové publikum Divadelnej Nitry minulý rok. Poľskú inscenáciu (Na)sleduj ma vytvoria režisér Radek Rychcik a autor textu Tomasz Kireńczuk, ktorí patria k najmladšej generácii umelcov podieľajúcich sa na súčasnom diskurze poľského divadla.

Medzinárodná premiéra šiestich inscenácií sa odohrá na Divadelne Nitre 2013. Doplní ich sprievodný program Paralelné životy Plus, ktorý ponúkne diskusie, výstavy, projekcie dokumentárnych i hraných filmov, happeningy a interaktívne hry. Následne sa inscenácie budú pravidelne uvádzať ako súčasť repertoáru koprodukčných partnerov, divadiel v jednotlivých krajinách, napríklad v Opere Národného divadla v Prahe, v Novom divadle v Krakove či v Štátnom divadle Drážďany. Dve inscenácie Paralelných životov na jeseň navštívia aj Európske hlavné mesto Kultúry Košice 2013. Rok 2014 prinesie sériu minifestivalov, ktoré predstavia všetky inscenácie divákom v Bratislave, Budapešti, Bukurešti, Drážďanoch, Kluži, Krakove a v Prahe. Ďalším významným výstupom projektu v roku 2014 bude publikácia vydaná v spolupráci s prestížnym nemeckým vydavateľstvom Theater der Zeit, dodala Zuzana Kizáková.

Projekt Paralelné životy – 20. storočie očami tajnej polície detailne predstavuje čerstvo otvorená webstránka http://www.parallel-lives.eu, ktorá sa bude pravidelne dopĺňať. Aktuálne informácie o Divadelnej Nitre možno nájsť na webstránke festivalu http://www.nitrafest.sk.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X