Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Flowers on a grave at cemetery
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj : Gettyimages
31. októbra 2018 Správy NitraOznamy a dôležité informácie od NitraDen.skSITA Diskusia()

Sviatok všetkých svätých so sebou nesie riziká, hasiči preto vydávajú výstrahu

V súvislosti so Sviatkom všetkých svätých ako i Pamiatkou zosnulých zaznamenali hasiči vlani počas týchto dvoch dní šestnásť požiarov na cintorínoch a celková škoda bola 670 eur.

V roku 2016 boli k takýmto udalostiam hasiči vyslaní len štyrikrát. „Pomerne veľa požiarov takéhoto charakteru vzniklo aj v roku 2014, keď hasiči zasahovali na cintorínoch pätnásťkrát a priama materiálna škoda bola 165 eur,“ informovala Zuzana Farkasová z operačného strediska hasičov.

Hasiči upozorňujú, že počas nasledujúcich dní hrozí zvýšené riziko vzniku požiaru na cintorínoch. „Návštevníci ozdobujú hroby smútočnými vencami, kyticami a množstvom sviečok, ktoré zapaľujú v bezprostrednej blízkosti horľavých materiálov. Hrozí tak priame riziko vzniku a rýchleho rozšírenia požiaru,“ poznamenala Farkasová.

Hasiči odporúčajú neodhadzovať horiace zápalky na zem a dbať na bezpečnosť pri zapaľovaní sviečok, pretože hrozí vzbĺknutie odevu. Sviečky v plastových kahancoch netreba ukladať príliš nahusto a zapálené sviečky ukladať v bezpečnej vzdialenosti od horľavých materiálov ako sú vence, kytice a stuhy. Zvýšiť tiež treba dohľad nad deťmi, ktoré sa pohybujú v blízkosti hrobov.

Katolícka cirkev si 1. novembra pripomína Sviatok všetkých svätých, na ktorý 2. novembra nadväzuje deň spomienky na zosnulých. Cirkev veriacich podnecuje k modlitbe za zosnulých práve preto, že pre všetky duše v očistci na začiatku novembra možno získať tzv. odpustky. Prostredníctvom odpustkov, tohto duchovného daru posielaného zosnulým, sa duše v očistci oslobodzujú od dôsledkov hriechov, ktoré spáchali počas pozemského života.

Veriaci sa prichádzajú modliť na hroby, lebo je to jedna z možných podmienok pre získanie odpustkov, okrem spovede, modlitby a svätého prijímania. Sviečky na hroboch sú potom symbolickým vyjadrením ich modlitby a duchovného daru. Tiež pripomínajú život, ktorý vydáva svetlo a teplo, avšak zároveň sa pomíňa. Sú aj obrazom vzkriesenia, lebo kresťania veria, že opravdivým Svetlom sveta je Zmŕtvychvstaný Kristus.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X