Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
KULTÚRA: Ján Grešo - Posledná rozlúèka
Budova Starého divadla v Nitre, nad ktorou veje čierna vlajka ako oznam o úmrtí divadelného a televízneho režiséra a herca Karola Spišáka.
27. septembra 2013 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. Ilustračné: SITA/AP

Svetská krása dnes ovládla dosky Starého divadla Karola Spišáka

Nitra 27. septembra –  Inscenáciu jednej z najkrajších ľudových rozprávok zo zbierok Pavla Dobšinského Svetská krása dnes po prvýkrát predstavili divákom herci nitrianskeho Starého divadla Karola Spišáka.  Na realizácii príbehu o hľadaní krásy a lásky, o osude, ktorý mení chlapca na chlapa, o pozlátenej zlobe a hĺbke obyčajného priateľstva, sa režisérsky podieľali  Roman Polák, riaditeľ Činohry SND a nový režisér Starého divadla Šimon Spišák.

Režijný rukopis Poláka charakterizuje spájanie intelektuálneho a emocionálneho prístupu, záujem o prepojenie biologického, psychologického a spoločenského pohľadu na človeka, šokujúce odkrývanie tajomného a temného vnútra postáv, formovanie divadla nielen v poetike, ale aj vo filozofii i potreba vyjadrovať sa expresívnym divadelným jazykom. Rukopis Spišáka je založený na hravosti, nápaditosti, zdravej a dravej drzosti, nadhľade, ale aj potrebe preniknúť pod povrch vecí a nemilosrdne odkryť smiešnosť ľudského bytia i konania.

„Vo výsledku tieto dve odlišné tvorivé metódy a dva odlišné pohľady na život a svet prinášajú nápaditú  poetiku, kreativitu, mágiu, humor i obohacujúce myšlienkové posolstvo inscenácie. Spojilo sa zdanlivo nespojiteľné a vytvorilo novú, inú, javiskovú kvalitu,“ uviedla dramaturgička divadla Veronika Gabčíková.

K atraktívnosti a zaujímavosti predstavenia nemalou mierou prispel aj scénograf Karel Czech. Jeho hravé, vtipné a fantaskné marionety a scéna umožňujúca naozajstné čary a kúzla  udržia v napätí aj toho najnáročnejšieho, najúprimnejšieho a najspontánnejšieho diváka, dieťa. Výpovednú charakteristiku jednotlivých scén sofistikovane, nenásilne a presne umocňuje scénická hudba dvorného skladateľa divadla Eugena Gnotha.

Svojou bábkarskou mágiou a majstrovstvom inscenáciu výrazne poznačil dlhoročný člen umeleckého súboru  Ján Hrmo. Inscenácii na doskách Štúdia Tatra však dominujú herci. Ako Princ a Žobrák sa predstavil Radovan Hudec, Svetská krása a Striga Andrea Sabová,  MilanVojtela ako Mesiačik a Kráľ, Miloš Kusenda ako Radca a Vietor, Katarína Petrusová ako Radcova dcéra a Slnko a Andrea Ballayová ako Kráľovná a Holubica.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X