Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Fontána na Svätoplukovom námestí v Nitre
© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o
30. marca 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Svätoplukovo námestie by mohlo už o pár rokov vyzerať inak, toto je v pláne

Svätoplukovo námestie v srdci Nitry by malo v budúcnosti zmeniť vzhľad. V súčasnosti sa rozprestiera netypicky na malom kopčeku, jeho centrom je fontána.

Návrh z dielne architekta Jozefa Hrozenského počíta s odstránením pahorku a vyrovnaním námestia. Rieši aj novú dlažbu, mestský mobiliár, drobnú architektúru, fontánu i nové rozmiestnenie zelene a zväčšenie jej plochy. „Cieľom je, aby sa námestie stalo miestom stretnutia a zastavenia obyvateľov mesta aj návštevníkov s priamym výhľadom na hradný areál. Zámerom je vytvoriť živý priestor,“ povedal Hrozenský. Vo východnej časti námestia by bola krytá plocha pre kultúrno-spoločenské podujatia.

Humanizácia Svätoplukovho námestia je jedným zo zámerov v Programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Nitry na roky 2015 – 2023, ktorý schválili v marci mestskí poslanci. Časový harmonogram pretvorenia námestia zatiaľ stanovený nie je. Realizácia bude závisieť od financií. „Rozpočet mesta na rok 2016, ani výhľadový na roky 2017 a 2018 s touto investíciou nepočíta,“ povedal poslanec za Staré mesto Ján Vančo. Zároveň podotkol, že usporiadať treba aj pozemky.

O zmene vzhľadu Svätoplukovho námestia sa v Nitre hovorí už roky. Vyvýšenina, na ktorej stojí fontána, nebola plánovaná, ale vznikla na zemine, ktorú tam uložili pri výstavbe divadla. Mesto vypísalo urbanisticko-architektonickú súťaž, vyhodnotilo ju v roku 2009. Víťazný návrh počítal s vyrovnaním terénu a výstavbou troch nových budov. Mestskí poslanci sa s ním ale nestotožnili a pri hlasovaní o územnom pláne centrálnej mestskej zóny v roku 2013 zastavanie námestia neschválili.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X