Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Nitriansky hrad - Katedrála sv. Emeráma
ilustračné: SITA
5. apríla 2019 Zaujímavosti od NitraDeň.skwww.nitra.eu Diskusia()

Svätec Emerám, po ktorom je pomenovaná bazilika na Nitrianskom hrade, ukrýva mnohé tajomstvá. Vedeli ste, čo mu pripravil osud?

O tom, že Bazilika svätého Emeráma sa nachádza v Nitre, a to priamo na Nitrianskom hrade, isto viete. Poznáte však aj legendu, ktorá sa skrýva za týmto svätcom?

Ako uvádza nitrianske informačné centrum, v 8. storočí putovalo Európou veľa misionárov. Ich úlohou bolo šíriť medzi pohanskými národmi kresťanstvo. K avarským kmeňom na východe putoval s obdobným cieľom aj mních Emerám (Emmeramus).

Podľa TIC Nitra však bolo jeho putovanie predčasne skončené v bavorskom Regensburgu. „Na žiadosť miestneho vojvodu sa usadil v meste ležiacom pri Hornom toku Dunaja a čoskoro sa stal biskupom. Do jeho života však osudovo vstúpila vojvodova dcéra Ota,“ uvádza informačné centrum.

Ota označila práve Emeráma za otca svojho ešte nenarodeného dieťaťa – syna. Urobila tak údajne zámerne, a to z dôvodu, aby odviedla pozornosť od skutočného muža, ktorý ju zviedol.

„Horkokrvný Otin brat vysadol na koňa a vydal sa za biskupom, ktorý bol práve na ceste do Ríma. Dostihol ho a po posmešnom oslovení „biskup a švagor náš…“ začal s účtovaním. Nahľadel na posvätnosť biskupského úradu a Emerámovi sa kruto pomstil,“ píše sa na webe nitra.eu.

Ako ďalej uvádza nitrianske informačné centrum, Emeráma dal odvliecť do stodoly a priviazať o rebrík. Tam bol postupne pripravený o oči a všetky končatiny. Mučený muž aj napriek bolestiam, ktoré isto prežíval, neprestajne spieval piesne oslavujúce všemohúceho Boha. Umlčaný bol nakoniec odrezaním jazyka.

„Aj keď dokaličeného biskupa našli ešte živého, ťažkým zraneniam podľahol. Po Emerámovej smrti sa začali diať zázračné veci. Odťaté biskupove nohy sa samy od seba zdvihli a bez cudzej pomoci odpochodovali do nebies, čo bol dostačujúci dôvod na to, aby Emeráma vyhlásili za svätého. Dnes je tento svätec hlavným patrónom mesta Regensburg,“ uzaviera túto legendu Turistické informačné centrum Nitra.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X