Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ZUŠ ARS Studio, Škultétyho 1
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: mapy.google.sk
14. marca 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Súkromná základná umelecká škola má mestu vrátiť stotisíc eur a odísť z prenájmu

Súkromná Základná umelecká škola (ZUŠ) ARS Studio má vrátiť mestu Nitra viac ako stotisíc eur, ktoré použila v rozpore s účelom poskytnutej dotácie. Kontrola zistila, že škola financovala z transferu mesta aj aktivity, ktoré nesúviseli s výchovno-vzdelávacím procesom, aktivity mimo dní školského vyučovania a mimo školského roka.

Kontrolóri z mestského úradu odhalili aj ďalšie pochybenia, napríklad škola neuvádza v účtovníctve príspevky na školu od rodičov. „Nevidím iné východisko, ako pýtať si tie peniaze naspäť. Či to bude pre nich likvidačné alebo nebude, to mali zvažovať vtedy, keď čerpali tie dotácie,“ povedal primátor Nitry Jozef Dvonč. Mesto podalo v tejto súvislosti aj trestné oznámenie, polícia ho však neprijala.

ARS Studio sídli v priestoroch Základnej školy na Škultétyho ulici na Klokočine. Mesto jej dalo výpoveď z nájmu. „My sme jej dali výpoveď k 30. júnu, pretože budeme potrebovať tie priestory pre našu základnú školu vzhľadom na to, že je tam nárast žiakov. Budovu sme zrekonštruovali a budeme ju využívať prednostne pre potreby základnej školy,“ zdôvodnil Dvonč.

Súkromná ZUŠ ARS Studio reagovala, že nevie nič o výpovedi z nájmu a nemá zatiaľ ani oficiálnu informáciu o tom, že má vracať mestu peniaze. „Mesto nás zatiaľ nekontaktovalo. O tom, že máme výpoveď, počujem prvý raz od vás. Učíme deti na najväčšom nitrianskom sídlisku, vypĺňame im voľný čas, takže myslím si, že aj rodičia detí budú mať čo k tomu povedať,“ povedal poverený riaditeľ školy Štefan Uhrin. Predošlý riaditeľ sa vzdal funkcie v decembri 2015.

ZUŠ sa podľa Uhrina nestotožňuje so sumou, ktorú má mestu vrátiť. Ochotná je vrátiť okolo 40-tisíc eur, ktorú uznáva, že použila neoprávnene na výučbu žiakov nad 15 rokov a na právne služby. „Mesto nám za rok 2014 vytýka veci, ktoré nám v kontrole za rok 2013 nevytýkalo. My sme boli na ministerstve školstva, požiadali sme legislatívcov o výklad zákona, na čo všetko môžeme prostriedky použiť. Keď budeme vedieť presný výklad zákona, potom môžeme s mestom ďalej rokovať,“ povedal Uhrin.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X