Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
ILUSTRAÈNÉ: Eurobankovky
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA Eurobankovky v hodnote 10, 20 a 50 Eur. Bratislava, 13. november 2010. Foto: SITA/Jozef Jakubèo
13. mája 2015 Správy NitraKrimi od NitraDen.skSITA, © SITA 2015 ilustračná: SITA

Súd vyhovel expolicajtovi z Nitry, ktorý bol odsúdený za korupciu

Súd podmienečne upustil od výkonu zvyšku trestu pre bývalého policajného dôstojníka z Nitry odsúdeného za korupciu.

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici dnes vyhovel žiadosti odsúdeného bývalého policajného dôstojníka Miroslava Tonku z Nitry a podmienečne upustil od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti spojeného s výkonom právomoci verejného činiteľa. Trest vrátane zákazu vykonávať činnosti s právomocou verejného činiteľa na päť rokov uložil súd Tonkovi v auguste 2012 za korupciu.

Kapitán Tonka a jeho kolega starší referent na Okresnom dopravnom inšpektoráte nadporučík Mário Ješko spáchali v roku 2012 zločin prijímania úplatku. Tonka pri výkone služby na čerpacej stanici na Chrenovskej ulici v Nitre si od 37-ročného Miroslava vyžiadal úplatok 600 eur. Peniaze mali byť pre Ješka za to, že Miroslavovi za dopravný priestupok uloží najnižšiu možnú pokutu a zákaz viesť motorové vozidlo.

O štyri dni Miroslav aj Ješkovi dve tretiny požadovaného úplatku dal. Tonka tým spáchal zločin korupcie vo forme pomoci. Ješko zase úplatok prijal a obaja korupciu spáchali ako verejní činitelia. Policajti sa k trestnej činnosti priznali a s prokurátorom uzavreli dohodu o vine a treste, ktorú senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici schválil.

Neskôr vyhlásená prezidentská amnestia sa však dotkla iba časti rozsudku a nie trestu zákazu činnosti spojeného s výkonom právomoci verejného činiteľa.

Tonka potom zákonným spôsobom požiadal o upustenie od výkonu zvyšku trestu, pretože „chce uzavrieť túto časť svojho života“. Senát si v tejto súvislosti vyžiadal správy a hodnotenia osoby odsúdeného Tonku a nezistil žiadne pochybenia. Konštatoval, že odsúdenie za korupciu v roku 2012 bolo jednorazovým vybočením v jeho živote. Senát zároveň stanovil skúšobnú dobu na tri roky.

Rozhodnutie ŠTS je právoplatné, pretože prokurátorka ani expolicajt nepodali voči nemu sťažnosť.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X