Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ILUSTRAÈNÉ: Eurobankovky
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA Eurobankovky v hodnote 10, 20 a 50 Eur. Bratislava, 13. november 2010. Foto: SITA/Jozef Jakubèo
13. mája 2015 Správy NitraKrimi od NitraDen.skSITA, © SITA 2015 ilustračná: SITA

Súd vyhovel expolicajtovi z Nitry, ktorý bol odsúdený za korupciu

Súd podmienečne upustil od výkonu zvyšku trestu pre bývalého policajného dôstojníka z Nitry odsúdeného za korupciu.

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici dnes vyhovel žiadosti odsúdeného bývalého policajného dôstojníka Miroslava Tonku z Nitry a podmienečne upustil od výkonu zvyšku trestu zákazu činnosti spojeného s výkonom právomoci verejného činiteľa. Trest vrátane zákazu vykonávať činnosti s právomocou verejného činiteľa na päť rokov uložil súd Tonkovi v auguste 2012 za korupciu.

Kapitán Tonka a jeho kolega starší referent na Okresnom dopravnom inšpektoráte nadporučík Mário Ješko spáchali v roku 2012 zločin prijímania úplatku. Tonka pri výkone služby na čerpacej stanici na Chrenovskej ulici v Nitre si od 37-ročného Miroslava vyžiadal úplatok 600 eur. Peniaze mali byť pre Ješka za to, že Miroslavovi za dopravný priestupok uloží najnižšiu možnú pokutu a zákaz viesť motorové vozidlo.

O štyri dni Miroslav aj Ješkovi dve tretiny požadovaného úplatku dal. Tonka tým spáchal zločin korupcie vo forme pomoci. Ješko zase úplatok prijal a obaja korupciu spáchali ako verejní činitelia. Policajti sa k trestnej činnosti priznali a s prokurátorom uzavreli dohodu o vine a treste, ktorú senát Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici schválil.

Neskôr vyhlásená prezidentská amnestia sa však dotkla iba časti rozsudku a nie trestu zákazu činnosti spojeného s výkonom právomoci verejného činiteľa.

Tonka potom zákonným spôsobom požiadal o upustenie od výkonu zvyšku trestu, pretože „chce uzavrieť túto časť svojho života“. Senát si v tejto súvislosti vyžiadal správy a hodnotenia osoby odsúdeného Tonku a nezistil žiadne pochybenia. Konštatoval, že odsúdenie za korupciu v roku 2012 bolo jednorazovým vybočením v jeho živote. Senát zároveň stanovil skúšobnú dobu na tri roky.

Rozhodnutie ŠTS je právoplatné, pretože prokurátorka ani expolicajt nepodali voči nemu sťažnosť.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X