Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stavba na podzamskej 2.jpg
ilustračné foto: Lucia Bihuncová, NitraDeň.sk
11. júla 2018 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Súd vydal opatrenie v súvislosti s čiernou stavbou v podhradí

Čiernou stavbou na Podzámskej ulici v nitrianskom podhradí sa zaoberal Okresný súd Nitra. Na základe návrhu mesta Nitra vydal neodkladné opatrenie, ktorým uložil stavebníkovi, aby sa zdržal akejkoľvek stavebnej činnosti na pozemku vo vlastníctve mesta. Ide o parcelu s rozlohou 67 metrov štvorcových, z ktorej je jediný prístup k pozemku, na ktorom stojí čierna stavba.

Ako informovala hovorkyňa nitrianskeho súdu Lena Kiradžiev, ďalším výrokom súd uložil mestu povinnosť podať v lehote 30 dní od právoplatnosti tohto uznesenia žalobu o vypratanie nehnuteľnosti na tomto pozemku. Rozhodnutie musí byť najskôr doručené stranám a právoplatnosť nadobudne „po márnom uplynutí lehoty na podanie odvolania“. „Podľa Civilného sporového poriadku je neodkladné opatrenie vykonateľné doručením, ak osobitný predpis neustanovuje inak,“ uviedla Kiradžiev.

Podanie žaloby

Mesto Nitra zatiaľ rozhodnutie súdu nedostalo. Ako uviedol Andrej Jančovič z nitrianskej radnice, mesto podá žalobu na vypratanie pozemku. Trestné oznámenie už podalo. „Týkalo sa poškodzovania všeobecne-prospešného zariadenia, t. j. zábradlia pozdĺž cesty, ktoré bolo rozpílené za účelom vytvorenia vstupu do tejto stavby. Uznesenie nám zatiaľ doručené nebolo,“ uviedol Jančovič.

Vysoká pokuta

Čiernu stavbu z lodných kontajnerov v pamiatkovej zóne mesta mal majiteľ na základe rozhodnutia stavebného úradu odstrániť do 6. mája. Nielenže to neurobil, ale ďalej pokračoval v stavebných prácach. Medzičasom kontajnery zateplil, pribudli okná a dvere. Odvolal sa voči nariadeniu na odstránenie čiernej stavby a tiež voči rekordnej pokute, ktorú mu mesto uložilo. Zaplatiť má 25 000 eur. Odvolanie je momentálne na Okresnom úrade Nitra. Návrh na súd podalo mesto 11. júna.

Stavebník využíva na prístup k svojej parcele mestský pozemok, ku ktorému však nemá žiadny nájomný vzťah. Mestské zastupiteľstvo v novembri 2017 zrušilo uznesenie, ktorým mu v roku 2017 schválilo prenájom 67 metrov štvorcových. Žiadateľ vtedy mestu deklaroval, že plánuje postaviť polyfunkčnú budovu s tromi nadzemnými podlažiami, ustúpenou nadstavbou v štvrtom podlaží a jedným podzemným podlažím. Majiteľ čiernej stavby sa pre médiá už dlhší čas nevyjadruje.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X