Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Zreštaurovali bránu do Nitrianskeho hradu
Foto: SITA NITRA: Zreštaurovali vstupnú bránu do Nitrianskeho hradu Vstupná baroková brána na Nitriansky hrad prešla rekonštrukciou. Cieľom bolo zrevitalizovať pôvodný portál zo 17. storočia, predĺžiť jeho životnosť a prinavrátiť mu vzhľad, aký mal v minulosti. Samotným prácam predchádzal reštaurátorský výskum. „Omietka bola vyhotovená podľa vzorky historickej omietky s dôrazom na jej autentický vzhľad. Dôraz bol kladený aj na zvýšenú odolnosť omietky voči klimatickým podmienkam,“ píše sa v správe reštaurátora. Práce vrátane výskumov trvali od septembra 2011 do augusta 2012. Nitra, 5. október 2012. Foto: SITA/Martin Havran
25. novembra 2013 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Súčasťou centra pre turistov na hrade bude románska hradba

NITRA 25. novembra – Nitrianske biskupstvo pripravuje výstavbu centra pre návštevníkov Nitrianskeho hradu. Objekt s občerstvením a toaletami aj pre imobilných vyrastie na bývalom parkovisku pri vstupnej bráne do hradu. Do budovy bude zakomponovaná aj románska hradba z 11. storočia, ktorú tu objavili archeológovia. Je to najstaršia kamenná stavba nájdená na hrade. Mohutný múr bol v minulosti široký viac ako tri metre a zachoval sa vo veľmi dobrom stave. Nález takejto mohutnej stavby potvrdzuje význam Nitry, v ktorej sídlili následníci uhorského trónu v 11. – 12. storočí.

„Náklady na investíciu budú známe po ukončení projektových prác a následnom vypracovaní podrobného rozpisu nákladov,“ informoval agentúru SITA ekonóm Biskupského úradu Nitra Martin Štofko. Biskupstvo by sa podľa jeho slov chcelo s projektom uchádzať o niektorú z grantových schém, ktoré sú určené na podporu turistického ruchu. To však bude záležať od aktuálnych programov v čase, keď bude vydané stavebné povolenie, dodal Štofko.

Archeológovia pôvodne plánovali výskum ukončiť už v lete, zatiaľ však stále prebieha. „Najradšej by sme ho skončili ešte do Vianoc, ale som skeptický a mám taký pocit, že ešte na jar bude pokračovať. Našťastie, biskupstvo nám vychádza v ústrety, spolupráca je veľmi dobrá,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay.

Ide o jeden z najväčších systematických výskumov posledných rokov na Slovensku. Je veľmi náročný aj po technickej stránke, pretože archeológovia sa musia prekopávať cez niekoľkometrové vrstvy hliny, ktoré sa tam počas stáročí nahromadili. V súčasnosti sa už dostali do hĺbky šesť – sedem metrov. „Máme problémy aj s pracovnou silou v Nitre, ťažko sa nám nachádzajú brigádnici,“ podotkol Ruttkay. Vedci dúfajú, že v hlbších vrstvách sa im podarí nájsť nálezy z veľkomoravského obdobia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X