Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vtacia budka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
21. apríla 2015 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015 ilustračná: freedigitalphotos.net

Študenti začnú počas Dňa Zeme so stavbou vtáčích búdok

Terénne práce sú dôležitou a nevyhnutnou súčasťou štúdia ekológie, ochrany prírody a ďalších environmentálnych disciplín, myslí si prorektor Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre

NITRA – Takmer tri desiatky študentov Fakulty prírodných vied Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre (UKF) v spolupráci s organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku začnú v stredu na Deň Zeme s inštaláciou 14 vtáčích búdok. Ako informovala Martina Badidová z Ochrany dravcov na Slovensku, počas piatich dní terénnych prác v okolí areálu Strediska environmentálnej výchovy Dropie v Zemianskej Olči absolvujú študenti aj niekoľko odborných prednášok a zmapujú elektrické vedenia rizikové pre vtáctvo. „Symbolicky práve na Deň Zeme sa začínajú terénne práce študentov Katedry ekológie a environmentalistiky UKF. Počas päťdňových terénnych prác zapojíme študentov do činností, ktoré majú praktický význam v ochrane vtáctva,“ hovorí Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku. „Zmysluplná ochrana prírody by však nemala predstavovať aktivity počas jedného či pár dní, ale z hľadiska efektívnosti by mala byť pravidelná, systematická a hlavne dlhodobá,“ pripomenul Slobodník.

Vtáčie búdky študenti postavia v rámci projektu zameraného na ochranu kriticky ohrozeného Sokola červenonohého. Okrem toho budú súčasťou výskumu havranej kolónie v obci Sokolce. Vysokoškoláci sa oboznámia s významom výsadby stromov, ktorá sa tam pred časom uskutočnila. „Terénne práce sú dôležitou a nevyhnutnou súčasťou štúdia ekológie, ochrany prírody a ďalších environmentálnych disciplín. Práve tu si môžu študenti konfrontovať svoje teoretické poznatky s praxou,“ myslí si docent Katedry ekológie a environmentalistiky a prorektor UKF Ivan Baláž.

Študenti sa zapoja aj do projektu LIFE Energia. Jeho nosnou aktivitou je ochrana vtáctva pred nárazmi do elektrických vedení, ale aj vytváranie hniezdnych a potravných príležitostí pre ohrozené druhy. „Elektrické vedenia často predstavujú pre vtáctvo neviditeľnú bariéru v krajine. V rámci projektu sa rizikové úseky vedení budú ekologizovať, a to v podobe inštalácie odkláňacích prvkov, ktoré dané vedenia zviditeľnia pre vtáky,“ hovorí koordinátor projektu Marek Gális. Študenti dostanú za úlohu zmapovať elektrické vedenia.

Myšlienka pripomínať si Deň Zeme pochádza zo Spojených štátov Amerických. Prvýkrát sa Deň Zeme oslavoval v roku 1970, od roku 1990 sa pripomína celosvetovo. Jeho iniciátorom bol environmentálny aktivista, americký senátor z Wisconsinu Gaylord Nelson. Pôvodne bol zameraný hlavne protivojnovo, postupne však prevládli témy ochrany životného prostredia.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X