Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Titulka ukf laboratoria.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: www.ukf.sk
14. novembra 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skUKF Diskusia()

Študenti sa venovali záhadám embryotechnológie

Výskumné laboratóriá Fakulty prírodných vied 8. novembra opäť prilákali množstvo záujemcov. V rámci Týždňa vedy a techniky na UKF tu Katedra botaniky a genetiky FPV UKF pripravila zaujímavú prednášku s prezentáciou pod názvom Embryotechnológie pre nevedcov.

Doc. RNDr. František Strejček, PhD. zo spomínanej katedry poslucháčov zaujal rozprávaním o produkcii embryí in vitro. Následná prehliadka laboratórií s unikátnymi prístrojmi účastníkov len utvrdila v tom, že sa na nitrianskej univerzite robí špičkový výskum.

Študenti sa prostredníctvom prednášky zoznámili s procesom produkcie embryí in vitro – získavania, dozrievania oocytov, ich oplodnenia a následnej kultivácie. Ich vlastnými rukami prešla časť tohto procesu – vyskúšali si, ako sa z vaječníkov dajú získať jednotlivé oocyty.

Img_8118_20181109_1416242374.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

Prednáška bola orientovaná na embryotechnológie so zameraním špeciálne na in vitro kultiváciu embryí, pretože náš tím vedcov z katedry botaniky a genetiky a katedry zoológie a antropológie sa zaoberá najmä kultiváciou embryí – či už hovädzieho dobytka alebo ošípaných,“ hovorí doc. RNDr. František Strejček, PhD.

Po prednáške sa študenti oboznámili s praktickým pozadím procesu in vitro kultivácie. Doc. Strejček im predstavil špičkový konfokálny mikroskop zakúpený z projektu Agrobiotech. Pre vedecký tím univerzity je zaujímavý najmä z mikromanipulačného hľadiska, keďže vedia do oocytov niečo vkladať či vyberať, a tak ich istým spôsobom ovplyvňovať.

Konfokálny mikroskop je jedinečný prístroj. Dokáže nám zafixované embryo opticky narezať na mikrometre, s ktorými môžeme pracovať a podľa toho ďalej postupovať v našom výskume. Momentálne sa sústreďujeme na analýzu jadierok. Sme presvedčení o tom, že jadierko je zodpovedné za istú kvalitu oocytu, pričom vieme, čo asi obsahuje, ale ešte nikto neurobil jeho podrobnú analýzu,“ skonštatoval doc. Strejček.

Img_8151_20181109_1494469678.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

Dôvodom je podľa neho to, že neboli na to prístroje, ale novými modernými prístrojmi sa detekčné limity posúvajú. Snahou vedeckého tímu zo spomínaných katedier UKF je teraz z kvalitných oocytov zobrať jadierka a vložiť ich do menej kvalitných oocytov. Tým chcú potvrdiť správnosť hypotézy, podľa ktorej takto zvýšia životaschopnosť aj tých menej kvalitných oocytov.

Takýto výskum zatiaľ vieme robiť na svete len my, českí, japonskí a nemeckí vedci. Prvé výsledky už máme, a hoci nie sú možno úplne také, aké sme očakávali, pokračujeme ďalej. Teraz sa budeme snažiť pripraviť vzorky pre podrobnejšiu analýzu, pričom v tomto smere spolupracujeme s pražskými kolegami,“ dodal doc. Strejček.

Img_8178_20181109_1065385832.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X