Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
zbierka penazí podvod
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
3. júla 2020 Správy Nitra od NitraDen.skUKF Diskusia()

Študenti nitrianskej univerzity chcú zvýšiť povedomie o narastajúcom počte falošných verejných zbierok

Ľudia dobrovoľne prispievajú na falošné zbierky, bez toho, aby o tom vedeli.

Každý deň sme svedkami konania rôznych verejných zbierok. Čím ďalej, tým viac sa s nimi stretávame na internete. Pokojne si surfujete na sociálnej sieti, keď narazíte na verejnú zbierku. Príbeh, ktorý sa za ňou skrýva, chytí za srdce nejedného čitateľa a stále sa nájdu ľudia, ktorí radi prispejú a pomôžu tým, ktorí to skutočne potrebujú.

Na tento aktuálny problém sa snažili upozorniť študenti z katedry marketingovej komunikácie na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Ich cieľ bol jasný.

Zvýšiť povedomie o narastajúcom počte falošných verejných zbierok. Aby však upútali väčšiu pozornosť, rozhodli sa sami vykonať falošnú verejnú zbierku a to prostredníctvom príspevkov na sociálnej sieti Facebook.

Prosba o pomoc

Do verejných skupín na Facebooku pridali príspevky s prosbou o pomoc, kde v texte uviedli odkaz na webovú stránku, kde ľudia môžu finančne prispieť. Opak bol však pravdou a po otvorení webovej stránky sa čitateľom objavil nepríjemný oznam: „Práve si chcel prispieť na falošnú zbierku.

Tento oznam samozrejme v krátkosti vysvetľujú: „Týmto Ťa chceme upozorniť na zneužívanie verejných zbierok, ktoré kolujú na internete. Túto zbierku sme sfalšovali za účelom upozornenia na falošné zbierky. Našim cieľom je zvýšiť informovanosť o verejných zbierkach a upozorniť na ich zneužívanie.

Na stránke sa môžete ďalej dočítať ako predísť falošným zbierkam, na čo si dávať pozor, ako si overiť pravdivosť a ďalšie dôležité informácie.

Falošné príbehy

Jeden z príspevkov, ktorým sa snažili zaujať znel: „Sme organizácia založená za účelom pomoci týraným ženám, ktoré v dôsledku domáceho násilia zostali bez strechy nad hlavou, mnohé z nich aj so svojimi deťmi. Pomôžte týmto ženám, ktoré zostali bez financií a bez domova, svojim ľubovoľným peňažným príspevkom a povedzme tak spoločné NIE domácemu násiliu a povedzme ÁNO novému začiatku.“

Tak čo, nechali by ste sa nachytať aj vy? A aká by bola vaša reakcia pri zistení, že ide o falošnú verejnú zbierku? Možno to niektorých ľudí pobúrilo a možno nie.

Faktom však zostáva, že hoci ide o kontroverzný počin, úmysel bol statočný. Zvýšiť povedomie o falošných verených zbierkach a zároveň zvýšiť ich informovanosť, aby sa peniaze, ktoré sú určené na pomoc tým, ktorí to potrebujú nedostali do rúk podvodníkom. Takže pamätajte, pomáhajme, ale preverujme.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X