Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Workshop stretnu sa krestan moslim a zid.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: ukf.sk
25. februára 2019 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skUKF Diskusia()

Študenti diskutovali so zástupcami popredných svetových náboženstiev a skúsili si aj ich kuchyňu či hudbu

Stretnú sa kresťan, moslim a žid – nejde o začiatok vtipu, ale o názov workshopov, ktoré práve putujú po slovenských školách.

Zástupcovia troch popredných svetových náboženstiev a moderátor cestujú po Slovensku a diskutujú s tínedžermi. Stretnutia s názvom Stretnú sa kresťan, moslim a žid organizuje nezisková organizácia Fórum náboženstiev sveta Slovensko od roku 2017. Odvtedy prešli 25 stredných škôl a nedávno zavítali aj na Katedru histórie Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa.

Workshop ukf nitra 2.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

Hlavnými hosťami nitrianskej diskusie boli evanjelický kňaz Ondrej Prostredník, moslimský imám Mohamad Safwan Hasna a rabín židovskej obce Misha Kapustin. „Počas asi 90-minútových posedení majú žiaci možnosť debatovať s predstaviteľmi troch abrahámskych náboženstiev a pýtať sa ich celkom otvorene úplne na čokoľvek,“ vysvetľuje zámer projektu jeho koordinátor Maroš Žofčin a pokračuje vo vysvetľovaní: „Dôležité je, že nič nie je tabu. Môžu sa pýtať, či Židia naozaj vládnu svetu, alebo či sa moslimovia tajne chystajú islamizovať Slovensko. Otázky súvisiace s terorizmom či postavením žien v islame sú na dennom poriadku.

Úvod stretnutia bol venovaný úvodnej diskusií troch duchovných medzi sebou vedenú moderátorom. Hlavný bod programu je však vždy venovaný zapojeniu hostí do diskusie. Stretnutie bolo spestrené aj ochutnávkou moslimských a židovských jedál a ukážky ich hudby.

Workshop ukf nitra ochutnavka.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

Zmyslom týchto debát je predstaviť vlastnú vieru, vlastné myšlienky, ukázať to, že napriek našim odlišnostiam vieme spolu nažívať a byť si blízki,“ povedal k diskusii Mohamad Safwan Hasna, ktorý je predsedom mediálne aktívnej Islamskej nadácie na Slovensku. „Človek musí byť schopný koexistovať s inými ľuďmi, ktorí nemajú vždy rovnaký názor ako on sám,“ podčiarkol dôležitosť medzináboženského dialógu rabín Misha Kapustin.

Odkedy Fórum náboženstiev sveta Slovensko organizuje tieto výjazdy sa stretli s rôznymi žiakmi aj študentmi, od zarytých islamofóbov či konšpirátorov, cez presvedčených liberálov, praktizujúcich veriacich, až po takých, ktorí sa doposiaľ o tieto témy absolútne nezaujímali a o iných náboženstvách nemali prakticky žiadne informácie. „Nemali sme zatiaľ vyslovene zlú skúsenosť,“ hodnotí koordinátor projektu Maroš Žofčin a dodáva: „I negatívne naladení žiaci boli v konečnom dôsledku radi, keď im boli niektoré témy vysvetlené priamo duchovným daného náboženstva.

Workshop ukf nitra.jpg
Zdroj: www.ukf.sk

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X