Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stromy, topole
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
21. decembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skMesto Nitra, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Strom, ktorý ohrozoval chodcov aj parkujúce autá, vypília. Stať by sa tak malo v budúcom roku

Obyvatelia a prevádzky obchodných spoločností spísali petíciou, ktorou požadovali vypílenie stromu.

Hlavnému kontrolórovi Nitry bola doručená petícia, ktorá sa týkala vypílenia stromu na Dubíkovej ulici č. 2 v Nitre, časť Mlynárce.

Ako uviedli obyvatelia aj obchodné prevádzky, ktoré sa tu nachádzajú, odstránenie dreviny je podľa nich nutné, pretože suché konáre ohrozujú chodcov a parkujúce autá.

Iniciátori petície taktiež dodali, že počas jesenného obdobia opadávajúce lístie zapríčiňuje upchávanie rín a zvodov striech na rodinných domoch a na budovách patriacich spoločnostiam, ktoré slúžia na podnikanie.

Hlavný kontrolór mesta Nitra Darina Keselyová uvedenú petíciu prešetrila a vyžiadala si aj stanoviská odborného útvaru Mestského úradu v Nitre.

Iniciátorom petície zaslala nasledovné stanovisko: „Mesto Nitra – útvar hlavného architekta na podnet VMČ č. 5 – Diely, Kynek, Mlynárce, Párovské Háje v r. 2009 posúdil a rozhodol vo veci návrhu na výrubu topoľa rastúceho na mestskom pozemku p.č. 142/1 v k.ú. Mlynárce pred rodinným domom Dubíkova 5, Nitra a v tom čase neodporučil výrub predmetného stromu, ale navrhol vykonanie radikálneho zmladzovacieho rezu z dôvodu minimalizovania bezpečnostných rizík. Následne v r. 2010 mestská organizácia Mestské služby Nitra zabezpečila vykonanie ošetrenia stromu v odporučenom rozsahu.“

Keselyová zároveň v oznámení o výsledku prešetrenia petície dodáva: „Mesto Nitra – útvar hlavného architekta na základe nového posúdenia zdravotného stavu predmetného stromu a miestnych pomerov uskutočneného v r. 2016 odporučil asanáciu. Mesto Nitra najneskôr do 31.3.2017 požiada v súlade so zákonom č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov riadnou žiadosťou o vydanie súhlasu príslušný orgán ochrany prírody a krajiny na výrub 1 ks Populus nigra, Italica (topoľa) na pozemku s p.č. 142/1 v k.ú. Mlynárce, Dubíkova 5, Nitra. Výrub stromu po nadobudnutí právoplatnosti a vykonateľnosti rozhodnutia o výrube dreviny zabezpečí za Mesto Nitra, OKČaŽP – Stredisko mestských služieb v r. 2017.“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X