Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NITRA: Projekt Nitransky vedomostný región
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Sprava: Primátor Šale Martin Alföldi a primátorka Zlatých Moraviec Serafína Ostrihoòová podpisujú zmluvu o partnerstve a spolupráci Nitriansky vedomostný región. V Nitrianskom kraji sa rozbieha projekt digitalizácie verejnej správy a kultúrneho dedièstva, ktorý bude jedineèný v celej strednej Európe. Úèas na projekte Nitriansky vedomostný región v piatok speèatili podpisom primátori šiestich miest, riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre a nitriansky diecézny biskup. Nitra, 7. november 2008 Foto: SITA/Mária Pietová
14. marca 2014 Správy Nitra od NitraDen.sk© TASR. Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona. SITA/AP

Stratu pracovných miest v Dusle nedokážeme nahradiť, tvrdí primátor

Šaľa 14. marca – Vedenie mesta Šaľa nerokovalo so zástupcami skupiny Agrofert o ukončení výroby čpavku v Dusle. „Takáto informácia sa prvýkrát objavila v médiách už vlani, s nami však nikto o tom nerokoval. Ani počas stretnutí so zástupcami firmy nám podobné zámery nikto neavizoval. Ak by skutočne ukončili výrobu čpavku v Šali, na región by to malo veľmi negatívny vplyv,“ povedal primátor Šale Martin Alföldi.

Výroba čpavku tvorí momentálne zhruba polovicu produkcie Dusla Šaľa a zamestnáva 800 ľudí. Podľa primátora v meste ani v blízkom okolí nie je zamestnávateľ, ktorý by dokázal nahradiť výpadok takéhoto počtu pracovných miest. „Za posledných desať rokov je zamestnanosť vo fabrike stabilizovaná,“ skonštatoval Alföldi.
Skupina Agrofert miliardára a českého ministra financií Andreja Babiša zvažuje výstavbu výrobne čpavku v Česku alebo Nemecku. Informuje o tom dnes český server E15. Firma svoj zámer vysvetľuje vysokými poplatkami za energie na Slovensku, ktoré patria k najdrahším v Európe. Trápia ju najmä distribučné poplatky za zemný plyn. Tie sú dvojnásobné oproti Česku a v porovnaní s Nemeckom dokonca štvornásobné. Agrofert preto vidí ako poslednú šancu pre podnik v Šali štátnu dotáciu. „Rokujeme so slovenskými úradmi o poskytnutí investičnej pomoci, aby sme výrobu zachovali. Ak neuspejeme, zvážime presun výroby,“ povedal hovorca Agrofertu Karel Hanzelka. Slovenské ministerstvo hospodárstva však tvrdí, že o ničom nevie. „S predstaviteľmi Agrofertu neprebiehajú žiadne oficiálne rokovania. V súčasnosti teda nie je možné šance na pridelenie finančnej podpory komentovať,“ uviedol hovorca ministerstva Stanislav Jurikovič.

Agrofert na Slovensku údajne za podporu na štátnych úradoch intenzívne lobuje. Ak ale rokovania o dotácii nedopadnú pre Agrofert uspokojivo, mohla by sa výroba zo Šale presunúť do Lovosic. „Bola by pravdepodobne súčasťou Lovochemie,“ dodal Hanzelka. Na začiatku by nová prevádzka zamestnala približne 50 ľudí. Koľko pracovných príležitostí by sa vytvorilo po úplnom presune, Hanzelka neuviedol.

Výroba čpavku tvorí momentálne zhruba polovicu produkcie Dusla Šaľa a zamestnáva 800 ľudí. Denne sa v Šali vyrobí 1300 ton čpavku. Chemická firma, ktorá okrem toho vyrába aj gumárenské chemikálie a lepidlá, dosiahla v roku 2012 zisk 19 miliónov eur a tržby 471 miliónov eur.
Babiš prevzal podnik v Šali v roku 2004. Predchádzala tomu dvojročná privatizácia. Bývalý štátny podnik sa totiž počas vlády Vladimíra Mečiara pretransformoval na zamestnaneckú spoločnosť, 40 % jej akcií vlastnila skupina 17 manažérov a zvyšných 60 % bolo vo vlastníctve približne tisícky zamestnancov. Babiš najprv vykúpil zamestnanecké akcie, neskôr mu svoje podiely predala aj skupina manažérov.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X