Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Prezident SR Ivan Ga¨parovi? odhalil pamätník Milana Rastislava ¦tefánika na rovnomennom námestí v Spi¨skej Novej Vsi. Do tohto mesta sa tak po viac ako 50-tich rokoch fyzicky vrátila spomienka na ¦tefánika. Prvú sochu mu tu odhalili u¸ v roku 1928, ktorú za?iatkom 50-tych rokoch zhodili a roztavili. Na mieste bývalej ¦tefánikovej sochy dnes stojí pamätník partizánovi Jánovi Nálepkovi. Spi¨ská Nová Ves, 12. júl 2007.Foto: SITA/Rastislav Ov¨onka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Prezident SR Ivan Gašparovič odhalil pamätník Milana Rastislava Štefánika na rovnomennom námestí v Spišskej Novej Vsi. Do tohto mesta sa tak po viac ako 50-tich rokoch fyzicky vrátila spomienka na Štefánika. Prvú sochu mu tu odhalili už v roku 1928, ktorú začiatkom 50-tych rokoch zhodili a roztavili. Na mieste bývalej Štefánikovej sochy dnes stojí pamätník partizánovi Jánovi Nálepkovi. Spišská Nová Ves, 12. júl 2007. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka
27. apríla 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2014 ilustračné: SITA/AP

Štefánika predstavia v rôznych podobách

Na výstave v Ponitrianskom múzeu budú fotografie sôch, búst, pomníkov a pamätných tabúľ generála M. R. Štefánika

NITRA 27. apríla – Pamätníky Milana Rastislava Štefánika, ktoré kedysi boli a niektoré dodnes sú umiestnené na Slovensku, predstavia na výstave v Ponitrianskom múzeu v Nitre. Návštevníci si budú môcť pozrieť fotografie sôch, búst, pomníkov a pamätných tabúľ generála M. R. Štefánika, ktoré boli postavené od prvej Československej republiky až dodnes. „Väčšina sôch bola pod vplyvom politických zmien premiestňovaná alebo úplne odstránená, niektoré sa však podarilo priaznivcom Štefánika uschovať a po vytvorení pozitívnych politických podmienok opäť postaviť. Výstava ukáže, ktoré pamätníky zostali počas všetkých režimov na svojom pôvodnom mieste a ktoré boli úplne odstránené a zničené,“ informovala Ľubica Packová-Zahradárová z Ponitrianskeho múzea v Nitre. Výstava s názvom Pamätníky M. R. Štefánika je zo zbierky predsedu nitrianskeho klubu Spoločnosti M. R. Štefánika Jána Maniačeka. Vernisáž bude 30. apríla o 17:00 a výstava potrvá do konca mája.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X