Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
fotoaparát
ilustračné: pixabay.com
25. februára 2016 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Ste amatérsky fotograf či filmár? Prihláste sa do súťaže

Amatérski fotografi a filmári môžu po roku opäť súťažiť. Národné osvetové centrum z poverenia Ministerstva kultúry (MK) SR v týchto dňoch vyhlásilo 44. ročník celoštátnej postupovej súťaže a výstavy amatérskej fotografie Amfo 2016 a 24. ročník celoštátnej postupovej súťaže amatérskej filmovej tvorby Cineama 2016. O vyhlásení súťaže informuje ministerstvo kultúry na svojej webstránke http://www.culture.gov.sk.

Amfo je najstaršia a najprestížnejšia celoštátna súťaž v oblasti amatérskej fotografickej tvorby a zároveň jediná možnosť jej komplexnej verejnej prezentácie na Slovensku. Je určená deťom, mládeži a dospelým, ktorí môžu do súťaže posielať svoje farebné aj čiernobiele fotografie. Súťaž má tri kolá – okresné (regionálne), krajské a celoštátne kolo. Celoslovenskému finále predchádzajú od februára do mája okresné súťaže a po nich v lete krajské súťažné kolá. Súťažné práce z krajských stupňov súťaže treba do celoštátneho kola poslať najneskôr do 1. augusta.

Porota celoštátneho kola rozhodne v auguste a výstavu najlepších prác otvoria začiatkom novembra v levickej synagóge. Amfo je jediná možnosť komplexnej verejnej prezentácie amatérskej fotografickej tvorby na Slovensku. „Súčasťou súťaže je vzdelávacia časť, ktorá prispieva k ďalšiemu rozvíjaniu vedomostí a odovzdávaniu skúseností v oblasti umeleckej tvorby i v oblasti technického spracovania jednotlivých fotografických diel,“ píše sa v propozíciách súťaže dostupných na webstránke Národného osvetového centra.

Cineama je celoštátna postupová súťaž amatérskej filmovej tvorby určená deťom, mládeži aj dospelým. Obdobne ako Amfo má okresné (regionálne) kolá, následne krajské a po nich celoštátne kolo. Okresné kolá súťaže sa uskutočnia vo februári a v marci, krajské v apríli a celoštátne kolo súťaže Cineama od 3. do 5. júna v kinách Mlyny Cinemas v Nitre. Filmári môžu do súťaže posielať svoje animované a hrané filmy, reportáže, dokumenty, experimentálne filmy, videoklipy i minútový film. Rovnako ako Amfo aj Cineama je jedinou súťažou, ktorá poskytuje „možnosť komplexnej verejnej prezentácie amatérskej filmovej tvorby na Slovensku“ a jej súčasťou je taktiež vzdelávacia časť.

V prípade priaznivej finančnej situácie odborná porota na základe súhlasu autora navrhuje Národnému osvetovému centru (NOC) poslať súťažnú kolekciu na českú národnú súťaž Český videosalón, ktorá sa uskutoční v júni v Ústí nad Orlicí. Z ocenených filmov zároveň vytvorí NOC na základe odporúčania poroty a so súhlasom autorov kolekciu, ktorá bude reprezentovať Slovensko na 78. ročníku svetového festivalu a kongresu neprofesionálneho filmu UNICA v auguste 2016 v rumunskej Sučave. Kolekciu môžu doplniť filmy ocenené na predchádzajúcich ročníkoch Cineama, uvádza sa v propozíciách súťaže zverejnených na http://www.nocka.sk/film-video/cineama.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X