Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Otvorenie novej sezóny DAB v Nitre
12
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zľava: Riaditeľ Divadla Andreja Bagara v Nitre Jaroslav Dóczy, šéf umeleckého súboru Juraj Ďuriš, herečka Anna Rakovská, dramaturgička Lucia Mihálová, herec Ján Koleník, režžisér inscenácie Zaľúbený Shakespeare Peter Oravec, herečka Kristína Turjanová a lektorka dramaturgie a projektová manažžérka DAB v Nitre Slavka Civáňová. Foto: SITA
7. septembra 2017 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Štartuje nová sezóna Divadla Andreja Bagara, ústrednou témou je Cherchez la femme

Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre bude v novej divadelnej sezóne 2017/2018 hľadať ženu. Ústrednou témou sezóny sa totiž stala známa francúzska fráza Cherchez la femme, čo znamená Za všetkým hľadaj ženu.

Divadlo uvedie tri premiérové tituly, ktorých spoločným menovateľom bude žena. Žena ako partnerka, manželka, milenka, dcéra, matka či kráľovná bude výraznou hybnou silou udalostí v pripravovaných inscenáciách. V novej sezóne si prídu na svoje milovníci romantických komédií, súčasnej drámy aj klasickej literatúry obdobia realizmu v tituloch Zaľúbený Shakespeare, Ľudia, miesta a veci a Otec Goriot.

Otvorenie novej sezóny DAB v Nitre
Herečka Anna Rakovská (uprostred). Foto: SITA

Ako povedal v stredu na tlačovej besede riaditeľa DAB Jaroslav Dóczy, v uplynulej sezóne nitrianske divadlo uviedlo až sedem premiér, v novej budú len tri, a to z dôvodu, že divadlo má aktuálne v repertoári veľké množstvo ďalších inscenácií. Okrem premiér budú môcť diváci vidieť 15 titulov a ďalšie dva sú v repertoári, no sú dočasne „zmrazené“.

Prvou premiérou bude 10. a 11. novembra romantická komédia Zaľúbený Shakespeare. Divadelná adaptácia vznikla na základe Oscarmi ovenčeného rovnomenného filmu a hlavné role v nej stvárnia hosťujúci Ján Koleník v alternácii s Jurajom Ďurišom a Kristína Turjanová v alternácii s Klaudiou Kolembusovou.

Otvorenie novej sezóny DAB v Nitre
Zľava: Režžisér inscenácie Zaľúbený Shakespeare Peter Oravec, herečka Kristína Turjanová a lektorka dramaturgie a
projektová manažžérka Divadla Andreja Bagara v Nitre Slavka Civáňová. Foto: SITA

„Asi päť mesiacov nám trvalo vybaviť licenciu od Disneyho. Museli sme im poslať napríklad aj fotky hercov, fotky divadla, veľkosť sály, životopis režiséra, Disney schvaľuje dokonca aj plagáty. Sme prvé slovenské divadlo, ktoré túto hru uvedie,“ povedal Dóczy.

Ako doplnil režisér inscenácie Peter Oravec, súčasný britský dramatik Lee Hall v divadelnej adaptácii vychádza z filmového scenára. „Asi 70 – 80 percent je z filmového scenára, ale mnohé postavy a situácie sú viac rozvinuté a je to robené divadelnejším jazykom. Oproti filmu je tam pridaná hudba a piesne,“ povedal.

Druhou pripravovanou premiérou je súčasná dráma britského dramatika Duncana Macmillana Ľudia, miesta, veci, ktorú režíruje Marián Amsler. Diváci ju budú môcť vidieť 19. januára 2018. Treťou premiérou bude 13. apríla 2018 Otec Goriot podľa slávneho románu Honoré de Balzaca v réžii Romana Poláka.

Otvorenie novej sezóny DAB v Nitre
Herec Ján Koleník (vľavo) a režžisér inscenácie Zaľúbený Shakespeare Peter Oravec (vpravo). Foto: SITA

Okrem premiér ponúkne DAB v Nitre v novej divadelnej sezóne aj množstvo ďalších noviniek. Nové portrétové fotografie hercov súboru slávnostne odkryjú 14. septembra o 17. hodine vo foyer divadla, pripravená je aj autogramiáda hercov. Divadlo pripravuje viaceré investície vo veľkej sále aj v štúdiu, vzdelávacie projekty pre mládež a novinkou budú aj abonentky – výhodné balíčky vstupeniek na predstavenia. Zmeny nastali aj v personálnych otázkach. Z divadla odišiel jeho dlhoročný šéfdramaturg Svetozár Sprušanský, ktorý bol zároveň šéfom umeleckého súboru. Novým šéfom umeleckého súboru sa stal herec Juraj Ďuriš a do divadla prišla nová herečka Anna Rakovská.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X