Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodaren_park.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.
6. mája 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.sk© NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

V starej vodárni v parku vznikne kultúrno-zábavné centrum

Zanedbaná zadná časť parku pri kaviarni s reštauráciou Starý biskupský hostinec sa dočká obnovy. Nitriansky podnikateľ Juraj Rojko, ktorý je vlastníkom kaviarne, kúpil od mesta sedem nehnuteľností a jeden pozemok si prenajal.

Jeho cieľom je zveľadiť túto časť parku a sprístupniť ju verejnosti. „Do jesene chcem vyviezť odtiaľ neporiadok a založiť tam park – stromy, kríky, kvety. Je to zanedbaná časť a chcem, aby tam bolo pekne a čisto,“ povedal Rojko.

Nový život plánuje vdýchnuť budove starej vodárne z 30-tych rokov 20. storočia, ktorá sa momentálne opravuje. Vznikne tu galéria, kde budú bývať výstavy. Okrem toho tu budú tri štúdiá pre deti a mladých – výtvarné štúdio, baletné štúdio a v pivnici by malo vzniknúť bigbítové štúdio, kde by mohli skúšať mladé kapely. Počíta sa aj s lezeckou stenou. Priestory nového kultúrno-zábavného centra s pracovným názvom Vodáreň si budú môcť prenajať napríklad rôzne združenia pre svoje aktivity.

Byvala_vodaren_park.jpg
Bývalá vodáreň v mestskom parku. Foto: © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Podnikateľ chce časom zabezpečiť aj otvorený prechod k rieke Nitra. „Žiadateľ užíva pozemky vo vlastníctve Mesta Nitra v zmysle nájomnej zmluvy zo dňa 15. januára 2015 za účelom zabezpečenia rekultivácie a skultúrnenia prostredia tým, že zruší oplotenie a rozšíri zeleň podľa schváleného projektu sadových úprav,“ píše sa v materiáli z mestského zastupiteľstva zo 16. februára 2017, kedy poslanci Rojkovi schválili predaj a prenájom nehnuteľností.

Stary_biskupsky_hostinec.jpg
Starý biskupský hostinec, vedľa neho bývalá vodáreň. Foto: © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.Foto: NitraDen.sk

Podnikateľ kúpil aj malý dom vedľa budovy starej vodárne, v ktorom býval správca parku. Postavený bol v roku 1930 ako služobný byt Technických služieb Nitra. Dom je v zlom technickom stave, má narušenú statiku obvodových múrov v dôsledku záplav a vyžadoval by si nákladnú rekonštrukciu. Vyprataný bol k 31. augustu 2016. S týmto objektom zatiaľ Rojko žiadne plány nemá. Ako povedal, slúžiť bude buď ako sklad, alebo ju zbúra, zachraňovať sa podľa neho neoplatí.

Byvaly_dom_spravcu_parku.jpg
Dom vedľa vodárne, v ktorom býval správca parku. Foto: © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X