Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
staré divadlo Karola Spišáka
SITA
15. októbra 2018 Zaujímavosti od NitraDeň.skSITA Diskusia()

Staré divadlo žiada premenovať ulicu, na ktorej sídli. Po novom by sa mala volať Divadelná

Divadlo argumentuje nepresnosťou súčasného názvu, jeho dĺžkou a aj tým, že táto ulica je už od roku 1949 spojená s divadlom.

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre adresovalo nitrianskej radnici žiadosť o premenovanie ulice, na ktorej sídli. Súčasnú ulicu 7. pešieho pluku navrhuje nazvať Divadelná. Argumentuje tým, že súčasný názov je z historického hľadiska nepresný. „Pôvodný a úplný názov znie 7. československý peší Tatranský pluk,“ píše riaditeľ divadla Martin Kusenda. Pluk sa sformoval v roku 1917, bol súčasťou legionárskeho vojska, ktoré pomáhal budovať Milan Rastislav Štefánik. Pamiatka pluku by sa podľa Kusendu dala uctiť aj inak – napríklad pamätnou tabuľou na budovu tržnice, kde boli kedysi kasárne, v ktorých pluk pôsobil. Tržnica sa nachádza oproti divadlu.

Kusenda poukazuje na to, že v povojnovej histórii mesta je táto ulica v povedomí obyvateľov Nitry spojená s divadlom. Od roku 1949 sa stala centrom nitrianskeho divadelného života, keď tu začalo pôsobiť Nitrianske krajové divadlo, dnes Divadlo Andreja Bagara. Od roku 1994 až po súčasnosti v tejto budove sídli Staré divadlo Karola Spišáka. „V roku 2020 si pripomenieme sté výročie vzniku profesionálneho divadla na Slovensku. Zároveň ho Ministerstvo kultúry SR plánuje vyhlásiť za Rok slovenského divadla,“ pripomína riaditeľ v žiadosti. Zmena názvu ulice by podľa neho akcentovala významné postavenie divadla v Nitre.

„S návrhom na zmenu názvu prišiel už bývalý riaditeľ divadla Karol Spišák a my túto zmenu z praktického i spoločenského hľadiska podporujeme,“ dodal Kusenda. Na ulici 7. pešieho pluku sídli len Staré divadlo Karola Spišáka a dielne Divadla Andreja Bagara, zmena názvu ulice by sa teda nedotkla žiadnych obyvateľov mesta. Riaditeľ ďalej argumentuje tým, že keď sa k dlhému názvu divadla pridá aj súčasný dlhý názov ulice, spôsobuje to pri bežnej poštovej korešpondencii problémy.

O zmene názvu ulice budú rozhodovať nitrianski mestskí poslanci 18. októbra na zastupiteľstve. Nesúhlasné stanovisko vyjadril Výbor mestskej časti Staré Mesto a premenovanie neodporúča Mestská rada a ani Komisia pre kultúru, cestovný ruch a zahraničné vzťahy „z dôvodu zaužívanosti pomenovania a v súvislosti s historickým kontextom.“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X