Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
staré divadlo Karola Spišáka
SITA
21. októbra 2018 Spoznaj svoje mesto od NitraDeň.skSITA Diskusia()

Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre neuspelo so žiadosťou na premenovanie ulice

Ulica sa bude naďalej volať 7. pešieho pluku, rozhodli o tom mestskí poslanci.

Ulica 7. pešieho pluku v Nitre svoj názov meniť nebude. Rozhodli o tom mestskí poslanci tento týždeň na zastupiteľstve. Žiadosť o premenovanie tejto ulice adresovalo nitrianskej radnici Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre, ktoré na nej sídli. Argumentovalo nepresnosťou súčasného názvu, jeho dĺžkou a aj tým, že táto ulica je už od roku 1949 spojená s divadlom. Poslanci sa priklonili k nesúhlasnému stanovisku, ktoré vyjadrila Mestská rada, Výbor mestskej časti Staré Mesto aj Komisia pre kultúru, cestovný ruch a zahraničné vzťahy „z dôvodu zaužívanosti pomenovania a v súvislosti s historickým kontextom.“

Staré divadlo Karola Spišáka uviedlo, že súčasný názov ulice je z historického hľadiska nepresný. „Pôvodný a úplný názov znie 7. československý peší Tatranský pluk,“ napísal v žiadosti riaditeľ divadla Martin Kusenda. Pluk sa sformoval v roku 1917, bol súčasťou legionárskeho vojska, ktoré pomáhal budovať Milan Rastislav Štefánik. Pamiatka pluku by sa podľa Kusendu dala uctiť aj inak – napríklad pamätnou tabuľou na budovu tržnice, kde boli kedysi kasárne, v ktorých pluk pôsobil. Tržnica sa nachádza oproti divadlu. Kusenda poukázal aj na to, že v povojnovej histórii mesta je táto ulica v povedomí obyvateľov Nitry spojená s divadlom. Od roku 1949 sa stala centrom nitrianskeho divadelného života, keď tu začalo pôsobiť Nitrianske krajové divadlo, dnes Divadlo Andreja Bagara. Od roku 1994 až do súčasnosti v tejto budove sídli Staré divadlo Karola Spišáka.

„V roku 2020 si pripomenieme sté výročie vzniku profesionálneho divadla na Slovensku. Zároveň ho Ministerstvo kultúry SR plánuje vyhlásiť za Rok slovenského divadla,“ uviedol riaditeľ v žiadosti. Zmena názvu ulice by podľa neho akcentovala významné postavenie divadla v Nitre. Zároveň argumentoval tým, že keď sa k dlhému názvu divadla pridá aj súčasný dlhý názov ulice, spôsobuje to pri bežnej poštovej korešpondencii problémy.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X