Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stare divadlo karola spisaka nitra.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Zdroj: sdn.sk
30. januára 2019 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Staré divadlo Karola Spišáka pripravuje rozsiahlu rekonštrukciu, ktorá by mala stáť takmer 1,5 milióna eur

Rekonštrukcia by mala stáť viac ako 1,2 milióna eur, pričom peniaze chce divadlo získať od svojho zriaďovateľa – Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Rekonštrukcia má zahŕňať napríklad výmenu sedadiel vo veľkej sále, v ktorej nedávno vynovili javisko, ďalej výmenu podlahovej krytiny či protipožiarne opatrenia. Niektoré investície diváci priamo neuvidia, napríklad výmenu desiatky rokov starých rozvodov alebo modernizáciu zázemia pre zamestnancov.

Divácke priestory prešli stavebnými úpravami, no zázemie tohto divadla bolo dlhé roky absolútne zanedbané. Zamestnanci pracujú v podmienkach, ktoré sú už na hrane dôstojnosti,“ povedal riaditeľ Starého divadla Karola Spišáka Martin Kusenda. Práce by mali trvať 7 mesiacov. Riaditeľ však odhaduje, že to bude možno aj rok.

O financiách na vynovenie divadla by mali poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja rozhodnúť na zastupiteľstve 25. marca. „Rekonštrukciu nevyhnutne potrebujeme. Verím tomu, že každému záleží na tom, aby tento kraj mal jedno prestížne divadlo pre deti a mládež,“ nádeja sa Kusenda. Ako dodal, s rekonštrukciou by radi začali najneskôr 1. júla.

Staré divadlo chce dať čím skôr odstrániť čarbanice, ktoré niekto nedávno nastriekal bielym sprejom

Chceme ísť odspodu divadla, kde máme Štúdio Tatra a už prvú premiéru uviesť v tomto štúdiu,“ priblížil plány riaditeľ. Inscenácie pre budúcu sezónu zvolili tak, že sa dajú skúšať a hrať aj v iných ako tradičných priestoroch. V zvýšenej miere sa plánujú tiež venovať zájazdom. „Toto divadlo má vo svojom poslaní aj zájazdy a je načase, aby sme sa ukázali aj divákom v našom kraji, keďže sme tu jediné profesionálne bábkové divadlo, ale aj po celom Slovensku,“ doplnil Kusenda.

Staré divadlo Karola Spišáka chce dať zároveň čím skôr odstrániť čarbanice, ktoré niekto zhruba pred dvoma týždňami nastriekal bielym sprejom na hlavné vchodové dvere do divadla, stĺp aj vstup pre vozičkárov. Stane sa tak možno ešte pred rekonštrukciou. „Najradšej by som bol, keby tí, čo to posprejovali, sem prišli a za sprievodu kamier a médií si to vyčistili,“ podotkol riaditeľ. Budova je národnou kultúrnou pamiatkou.

Poslanci samosprávneho kraja budú o financiách pre Staré divadlo Karola Spišáka rozhodovať aj na najbližšom zastupiteľstve 4. februára. V programe majú návrh na vyčlenenie 10 700 eur na odstránenie havarijného stavu plochej strechy divadla, ktorý je príčinou zatekania do kancelárií. Účelové finančné prostriedky schválilo zastupiteľstvo už v roku 2018, nepodarilo sa ich však vyčerpať. Keďže stavebné práce sa nedali v decembri vzhľadom na poveternostné podmienky zrealizovať, bude sa strecha opravovať až v tomto roku.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X