Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Historicka_budova_spu.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SPU Nitra / www.uniag.sk
17. decembra 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSPU Nitra, © NitraDen.sk, iDen Media s.r.o.

SPU zrekonštruovala historickú budovu, sídlia v nej tri katedry

Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre sa podarilo zrekonštruovať historickú budovu, ktorá sa nachádza na Hospodárskej ulici. Sídlia v nej tri katedry spadajúce pod Fakultu záhradníctva a krajinného inžinierstva.

Zrekonštruovanú budovu symbolicky otvoril rektor SPU Peter Bielik a ďalší zamestnanci tejto vzdelávacej inštitúcie. Ako na otvorení uviedla dekanka FZKI Klaudia Halászová, do budovy sa neinvestovalo od roku 1961.

V minulosti však tvorila základ celej melioračnej sekcie Agronomickej fakulty  a naše krajinárstvo je vlastne pokračovaním tohto veľkého odboru, ktorý tu bol,“ uvádza slová dekanky webová stránka univerzity.

Pre študentov a pracovníkov, ktorí pôsobia v tejto budove, sa tak jej zrekonštruovaním zmodernizoval priestor využívaný na vzdelávaciu činnosť.

Vo vchode budovy nechýba ani malá pamätná tabuľa, na ktorej je zmienka o tom, že tu sídlila prvá Štátna odborná hospodárska škola. Historická budova, ktorá je v súčasnosti kultúrnou pamiatkou, je z roku 1931 – 1932, jej projektantom bol J. Grossmann.

Ako uvádza web univerzity, rekonštrukcia budovy sa realizovala v rámci projektu „Rekonštrukcia a modernizácia objektov SPU v Nitre za účelom zlepšenia podmienok vzdelávacieho procesu“.

V rámci obnovy sa zrekonštruovali okná a dvere, zdravotechnika, elektroinštalácie, vynechané neboli ani povrchové úpravy, respektíve povrchové omietky a výmena (reštaurovanie) podláh v cvičebniach.

„V ľavom a pravom krídle budovy v súčasnosti sídlia tri katedry – Katedra krajinného plánovania a pozemkových úprav, Katedra biometeorológie  a hydrológie a Katedra krajinného inžinierstva,“ informuje nitrianska SPU.

„Tie priority, ktoré si SPU stanovila, vždy boli orientované do rekonštrukcií a obnovy klasického kampusu, ktorý bol vybudovaný, a v ktorom sídli jadro našej univerzity. Teší nás, že táto rekonštrukcia sa podarila úspešne zrealizovať a budova v súčasnosti vytvára dostatočne komfortný priestor pre vedeckovýskumnú  a vzdelávaciu činnosť. Tiež som veľmi rád, že sa tu nachádza aj Excelentné centrum pre integrovaný manažment povodní v meniacich sa podmienkach prostredia,“ povedal na otvorení rektor SPU.

Budovu by chcela SPU zveľaďovať aj naďalej, podľa slov dekanky FZKI je jedným z budúcoročných plánov aj kompletná výsadba zelene v okolitom areáli či kompletné doriešenie podkrovných priestorov a ďalšie úpravy.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X