Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Indonezska delegacia spu.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SPU
12. septembra 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skTS, © NitraDen.sk

Na SPU zavítala indonézska delegácia, zhodnotila doterajšiu spoluprácu a prejavila záujem o ďalšiu

Slovenskú poľnohospodársku univerzitu (SPU) v Nitre navštívila 11. septembra 17-členná delegácia indonézskeho parlamentu vedená veľvyslankyňou Indonézskej republiky Adiyatwidi Adiwoso. Vzácnych hostí prijal rektor Peter Bielik.

Ako informoval rektor univerzity, SPU realizovala na medzinárodnej úrovni program pestovania rezistentných odrôd pšeníc v podmienkach tropického poľnohospodárstva pre podporu vzdelávania a výskumu.

Spolupráca medzi SPU v Nitre, akciovou spoločnosťou Osivo Zvolen a indonézskou University Andalas, vyplývajúca z Memoranda podpísaného za prítomnosti prezidenta SR I. Gašparoviča 11. októbra 2011 v Indonézii zástupcami uvedených inštitúcií, nadobudla konkrétnu podobu v apríli 2012, keď päť indonézskych študentov začalo absolvovať na SPU v Nitre intenzívny trojmesačný študijný pobyt. Jeho súčasťou bola aj odborná prax realizovaná v spolupráci s Osivo, a. s., Zvolen a šľachtiteľskou stanicou Istropol Solary. V súčasnosti títo mladí odborníci zabezpečujú v Indonézii obilný program v prospech rozvoja indonézskeho poľnohospodárstva.

Spolupráca bola príležitosťou aj pre slovenských študentov, ktorí cez rôzne študijné programy mohli navštíviť Indonéziu a študovať na tunajších univerzitách. Svojou odbornosťou a jazykovou vzdelanosťou v súčasnosti už prispievajú na slovenskom trhu práce.

Členovia indonézskej delegácie a vedenie SPU zhodnotili, čo sa za viac ako päť rokov spolupráce na základe medzivládnej dohody dosiahlo a na akej úrovni je v súčasnosti vzájomná kooperácia. Následne sa hovorilo o perspektívach rozvoja spolupráce.

Indonezska delegacia1 spu.jpg
SPU

Obe strany prejavili záujem o ďalšiu intenzívnu spoluprácu. Ako povedala veľvyslankyňa Adiyatwidi Adiwoso, indonézska strana má záujem pokračovať v programe pestovania rezistentných odrôd pšeníc v podmienkach tropického poľnohospodárstva, posilniť spoluprácu a zapojiť do nej viacero indonézskych univerzít, keďže Indonézia je štvrtá najväčšia krajina na svete a má 250 miliónov obyvateľov, ktorým treba zabezpečiť potraviny. „Potravinová bezpečnosť je jednou z priorít našej vlády,“ povedala veľvyslankyňa.

Indonézia disponuje veľkými plochami pre poľnohospodárstvo, takže perspektívna by bola aj spolupráca v oblasti vývoja a implementácie nových technológií a poľnohospodárskej techniky, dodala.
Na záver si indonézski hostia prezreli vybrané laboratóriá Výskumného centra AgroBioTech.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X