Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Cesta vystavba pixabay.jpg
Foto: ilustračné, pixabay.com

Správa ciest by mala vyhlásiť novú súťaž na výstavbu obchvatu neďaleko Nitry už v najbližších dňoch, opäť sľubuje Doležal

Štátni cestári vlani koncom júna zrušili verejnú súťaž na výstavbu obchvatu Šale v dĺžke takmer 12 kilometrov a za predpokladanú cenu cez 60 mil. eur bez DPH.

Slovenská správa ciest (SSC) by mala vyhlásiť nové verejné obstarávanie na výstavbu obchvatu Šale na ceste prvej triedy I/75 už v najbližších dňoch. Tvrdí to minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina).

Je to projekt, za ktorého realizáciu som sa sám veľmi angažoval. Obchvat bude mať 11,8 kilometra a jeho súčasťou bude aj 705 metrov dlhý most cez rieku Váh,“ povedal najnovšie Doležal k tejto téme.

Projekt z eurofondov

Ako informovalo ministerstvo dopravy a výstavby, projekt sa bude z prevažnej časti financovať z eurofondov. Cez Šaľu prechádza viac ako 20-tisíc vozidiel denne, z toho takmer štvrtina sú nákladné autá. Severný obchvat odľahčí mesto od tranzitu, ktorý vytvára najmä v popoludňajších hodinách rozsiahle zápchy.

Minister dopravy ešte v januári informoval, že Slovenská správa ciest má úlohu vyhlásiť súťaž na výstavbu obchvatu Šale, pričom podľa neho už by nič nemalo brániť začatiu verejného obstarávania.

Dal som slovo aj primátorovi Šale. Mali by sme súťaž spustiť čím skôr,“ povedal vtedy Doležal na sociálnej sieti.

Zrušená pre nedostatok financií

Štátni cestári vlani koncom júna zrušili verejnú súťaž na výstavbu obchvatu Šale v dĺžke takmer 12 kilometrov a za predpokladanú cenu cez 60 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

Urobili tak po viac ako dvoch rokoch od začiatku tendra pre nedostatok finančných prostriedkov. Riadiaci výbor prioritných osí 1 až 6 Operačného programu Integrovaná infraštruktúra, ktorý riadi ministerstvo dopravy a výstavby, počas vyhodnotenia ponúk rozhodol o vyradení obchvatu mesta zo zoznamu národných projektov v rámci operačného programu, čo znamenalo stratu finančného krytia. Výstavba novej cesty bola plánovaná na tri roky.

Cestári pri zrušení súťaže oznámili, že sa budú v roku 2022 uchádzať o finančný príspevok pre obchvat z nového Programu Slovensko v programovom období 2021 až 2027.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X