Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kolaz stara nitra 2.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Klub priateľov starej Nitry - koláž NitraDen.sk

Spoznáte miesta na týchto historických fotografiách Nitry? Vydajte sa s nami na fascinujúcu cestu

Urobte si s nami výlet do minulosti nášho mesta. S pomocou Klubu priateľov starej Nitry sme pre vás vytvorili jedinečnú sériu fotografií zachytávajúcich rôzne podoby starej Nitry.

Dnešná Mestská tržnica zachytená na fotografii z roku približne 1900. Čo hovoríte na tie stromy aj na ceste? Všade naokolo bolo ešte plno zelene. Tento objekt bol postavený koncom 19. storočia podľa projektu J. Lyku za bývalými hradbami. Sídlili tu vojenské kasárne domobrany.

Foto 1 trznica kasasrne.jpg
Foto: www.facebook.com

Spoznali ste nitriansku Univerzitu Konštantína Filozofa? Dejiny univerzity začínajú v roku 1959, kedy vznikol Pedagogický inštitút v Nitre. Spočiatku sa vysoká škola venovala príprave učiteľov pre základné a neskôr i stredné školy. Všimnite si aj mesto za ňou, ešte je pomerne pusté.

Foto2 ukf.jpg
Foto: www.facebook.com

Viete, kde boli tieto nádherné historické, zdobené budovy? Na fotografii je vidno názov ulice – Wilsonova. Je to dnešná Štefánikova trieda a tieto krásne budovy nahradil hotel Zobor spolu s inými. Napríklad taký Úspech bol postavený približne v rokoch 1969-70, keď zbúrali tieto nádherné domy. Úplne vpravo je tiež na fotografii vidieť časť hotela Schiller, ktorý bol počas vojny zbombardovaný.

Foto3 lahodky a uspech.jpg
Foto: www.facebook.com

Na tejto fotografií je Lurdská jaskyňa na Stračej ceste, ktorá bola otvorená v jurských vápencoch v roku 1913. Vedeli ste, že k najstarším horninám Kalvárie patria tmavosivé až čierne vápence premenené na mramory? Dokonca ojedinele obsahujú zvyšky fosílií – úlomky ľalioviek, ramenonožcov a lastúrnikov. Približný vek hornín je 204 miliónov rokov. Môžeme ich nájsť práve v týchto v skalkách juhovýchodne od vrcholu Kalvárie nad Stračou cestou.

Foto4 lurdska jaskyna.jpg
Foto: www.facebook.com

Historická fotografia Misijného domu Matky Božej. Jeho výstavba začala v roku 1765, kedy bol postavený malý renesančný kláštor. Neskôr z kláštora vznikol sirotinec. V rokoch 1878 až 1885 bol kláštor prestavaný do novorománskeho slohu. V roku 1925 bola budova zvýšená o jedno poschodie. Podoba kláštora, ako ho poznáme dnes, je dielom slovenského architekta Michala Milana Harminca.

Foto5 misijny dom matky bozej kalvaria.jpg
Foto: www.facebook.com

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X