Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Mestsky urad v nitre mapy.jpg
Foto: ilustračné, www.google.sk
15. decembra 2021 Správy Nitra od NitraDen.skSITA Diskusia()

Spor za výstavbu mostov pri priemyselnom parku bude ukončený, mesto zaplatí 265-tisíc eur

Mestské zastupiteľstvo v Nitre odsúhlasilo ukončenie sporu o státisíce eur mimosúdnym urovnaním. Ak by Nitra súdny spor prehrala, musela by platiť viac ako 800-tisíc eur.

Mesto Nitra môže ukončiť spor so spoločnosťou Strabag o zaplatenie viac ako 800-tisíc eur mimosúdnou dohodou.

Mestské zastupiteľstvo v Nitre odsúhlasilo toto riešenie viacročného sporu.

Zaplatí za výstavbu

Mesto Nitra podľa schválenej dohody zaplatí spoločnosti Strabag najviac 265-tisíc eur za výstavbu mostov pri priemyselnom parku.

Stavebná spoločnosť po pripísaní tejto čiastky na účet vezme späť žalobu, ktorou sa na súde domáha vyplatenia celej sumy. Zároveň súd požiada, aby rozhodol, že žiadna zo strán súdneho sporu nemá nárok na náhradu trov konania.

Mesto Nitra by v prípade neúspechu v súdnom spore mohlo prísť o spornú istinu vo výške takmer 550-tisíc eur, ďalej o úroky z omeškania, ktoré aktuálne dosahujú 230-tisíc eur, súdny poplatok a trovy právneho zastupovania.

Správy o mimosúdnom urovnaní

Primátor Nitry Marek Hattas pôvodne oznámil dohodu o mimosúdnom urovnaní sporu so stavebnou firmou už v júni tohto roku. Dohoda bola podmienená uvoľnením čiastky 265-tisíc eur mestským zastupiteľstvom.

Poslanci mali v tom čase pochybnosti o výhodnosti tohto kroku a žiadali ďalšie informácie o spore a vyhliadkach na úspech v prípade pokračovania súdneho sporu.

Súdny spor z roku 2016

Súdny spor z roku 2016 sa týka výstavby napojenia priemyselného parku na rýchlostnú cestu R1. Stavebná spoločnosť žiadala zaplatenie naviac za práce, ktoré vykonala.

Platby sa však nedočkala, a tak podala na mesto Nitra žalobu. Spor vznikol v čase, keď bol primátorom Nitry Jozef Dvonč. V mene Nitry pri výstavbe infraštruktúry pre priemyselný park konala spoločnosť MH Invest.

Podľa vyjadrenia Strabagu si spoločnosť MH Invest tieto práce naviac objednala, zmenový list však MH Invest ani mesto Nitra nepodpísali.

Zhotoviteľ celé dielo, vrátane mostných konštrukcií, postavil a odovzdal mestu Nitra. Súčasťou mimosúdnej dohody so Strabagom je aj záväzok spoločnosti MH Invest zaplatiť Nitre 35-tisíc eur.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X