Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Stare divadlo karola spisaka nitra babkove divadlo ivak milan.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Archív SDKS
13. mája 2019 Správy NitraPR od NitraDen.skTS NitraDeň.sk Diskusia()

Spoluzakladateľ profesionálneho bábkového súboru pri Krajovom divadle v Nitre by sa v nedeľu dožil 100 rokov

Milan Ivák bol režisér, bábkarsky dramaturg, prekladateľ a osvetový pracovník. Taktiež bol jedným z prvých profesionálnych bábkových umelcov a súčasne zakladateľom slovenského ochotníckeho bábkového divadla.

V rokoch 1962 až 1971 pôsobil Milan Ivák ako dramaturg Bábkového divadla v Nitre. V tom čase spolupracoval s režisérom, autorom a osobnosťou slovenského bábkarstva Jánom Romanovským pri vzniku pôvodných slovenských bábkových hier. V nitrianskom Bábkovom divadle režíroval vo výprave Tibora Bártfaya hru Gernetovej-Gurevičovej Kačiatko (1952), vo výprave Anny Kusej hru V. Sojku Brokát princ z rozprávky (1958), vo výprave Bohdana Slavíka hru C. Gozziho-S. Michalkova-V. Korstyľova Sen o troch pomarančoch (1963), vo výprave V. Popoviča hru H. Januszewskej Tigríček (1965), vo výprave Bohdana Slavíka Dvorského Poklad baby Mračenice (1967) a vo výprave B. Slavíka Wilkowského Medveďka Medjedka (1969).

V rokoch 1953 až 1965 bol členom predsedníctva Československého národného centra UNIMA. Výrazne prispel k rozvoju v oblasti režijnej, organizátorskej, inštruktážnej, metodickej i autorskej. Ako dramaturg uprednostňoval pôvodné slovenské bábkové hry, ktoré príležitostne písal, prekladal, prípadne inicioval ich vznik a bol organizátorom Celoslovenskej prehliadky bábkarských súborov v Skalici.

Napísal hru V zakliatej krajine, preložil rozprávkovú hru Snehová kráľovná. Preložil a upravil scénky detí z detského domova v Prahe pod názvom Dve Marienky. Taktiež zostavil a vydal zborník hier vhodných pre bábkové krúžky a súbory, a zborník bábkových hier pre tieňové bábky pod názvom Našim školákom. Je autorom brožúrky Ako si zhotovíme bábku, spoluautor textov k diafilmu Bábkové javiská, prekladateľ metodicko-inštruktážnych príručiek z češtiny Divé husi a Dramaturgia súčasného bábkového divadla.

V roku 1950 bol spoluzakladateľom Ústredia bábkarských ochotníckych súborov v Martine a v roku 1951 aj profesionálneho bábkového súboru pri Krajovom divadle v Nitre. Pôsobil ako inštruktor, organizátor seminárov, školiteľ metodikov bábkarstva, porotca divadelných festivalov, publikoval články o divadle v rôznych časopisoch.

Za svoju prácu bol v roku 1961 ocenený zlatým odznakom M. Kopeckého, v roku 1979 dostal titul zaslúžilého pracovníka kultúry, v roku 1982 bol ocenený čestným uznaním Ústredia slovenských ochotníckych divadiel so zápisom do pamätnej knihy a v roku 1989 pamätným listom ÚV Zväzu dramatických umelcov.

Milan_ivak_jpg.jpg
Foto: Archív SDKS

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X