Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
SOŠ hotelových služieb a obchodu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: SITA
4. januára 2016 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2015

Spolupráci škôl a zamestnávateľov sa v Nitrianskom kraji obzvlášť darí

Nitrianskemu kraju sa darí zavádzať duálne vzdelávanie v stredných školách. Zmluvy o duálnom vzdelávaní na školský rok 2015/2016 uzatvorilo 25 zamestnávateľov so siedmimi strednými odbornými školami pre 103 žiakov.

To je najvyšší počet v rámci samosprávnych krajov Slovenska,“ informoval predseda kraja Milan Belica. K 1. septembru 2016 žiada ďalších 20 zamestnávateľov o vydanie oprávnenia na poskytovanie praktického vyučovania pre žiakov stredných odborných škôl.

Zamestnávatelia majú záujem o štvorročné študijné odbory mechanik nastavovač – nástrojársky technik, mechanik – mechatronik, programátor obrábacích a zváracích strojov a zariadení, operátor drevárskej a nábytkárskej výroby, pracovník marketingu a o trojročné učebné odbory hostinský, hostinská, poľnohospodárstvo – farmárstvo, nástrojár, stolár, murár, tesár, inštalatér.

Príkladom úspešného duálneho vzdelávania je Stredná odborná škola polytechnická na Novozámockej ulici v Nitre, ktorá úzko spolupracuje s deviatimi firmami. Aj Stredná odborná škola technická na Ulici 1. mája v Zlatých Moravciach je od januára 2014 zapojená do pilotného projektu duálneho vzdelávania, čím sa zvýšil záujem firiem a rodičov žiakov o študijné odbory programátor obrábacích strojov a zariadení a mechanik – mechatronik. Do projektu duálneho vzdelávania sa zapojilo Rakúske veľvyslanectvo, Štátny inštitút odborného vzdelávania Bratislava a šesť firiem.

Remeselne zdatnej pracovnej sily je podľa Belicu stále nedostatok, cieľom kraja preto bude v spolupráci so zriaďovateľmi škôl vytvárať efektívnu štruktúru odborov zodpovedajúcu požiadavkám trhu práce. Cieľom je zvýšiť počet žiakov technických odborov. V roku 2014 zaradil kraj do siete 24 vzdelávacích odborov v 18 školách. Od septembra 2013 začalo svoju činnosť deväť centier odborného vzdelávania a prípravy a päť ďalších centier sa pripravuje.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X