Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Regionalne muzeum mojmirovce.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Regionálne múzeum Mojmírovce
9. marca 2017 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Špičkovým priekopníkom Appelovcom pripravujú stálu expozíciu

Kedysi slávny rod Appelovcov, ktorý rokmi upadol do zabudnutia, priblíži stála expozícia, ktorú pripravuje Regionálne múzeum Mojmírovce.

Appelovci boli špičkoví priekopníci v oblasti poľnohospodárstva, chovu koní aj hospodárskych zvierat v rámci celého Uhorska. Karol Appel riadil majetky grófa Jozefa Huňadyho v Urmíne, dnešných Mojmírovciach, ktoré sa nachádzajú zhruba 15 kilometrov od Nitry. „Presadzoval moderné metódy v poľnohospodárstve, odvodňoval močiare, navrhol nový pluh, zavádzal pestovanie nových druhov krmovín a plodín ako zemiaky či kukurica,“ priblížil riaditeľ Štátneho archívu v Nitre Peter Keresteš, ktorý napísal o rode Appelovcov niekoľko štúdií.

Appel sa spolupodieľal na odvodňovaní územia medzi Nitrou a Váhom až po Trnovec nad Váhom a začal s chovom arabského plnokrvníka Tajára a šľachtených koní v Mojmírovciach. „Usporiadal prvé verejné konské dostihy v Uhorsku v roku 1814, čo je úplná rarita,“ podčiarkol Keresteš. Konské dostihy sa konali 22. mája a boli prvými v strednej Európe. Dráha viedla medzi Poľným Kesovom a Veľkou Dolinou v chotári mestečka Urmín. Dostihy vyhral kôň Tajár, ktorého kúpil Huňady v Egypte od bohatého šejka.

Kavovy servis z 18. storocia z pozostalosti po rodine appelovcov.jpg
Kávový servis z 18. storočia z pozostalosti po rodine Appelovcov. Foto: Regionálne múzeum Mojmírovce

Karol Appel zaviedol chov šľachteného hovädzieho dobytka aj oviec a za jeho éry začali Huňadyovci obchodovať s vlnou, vyvážali ju do Holandska či Veľkej Británie. Huňadyovci sa v 19. storočí zaradili medzi najvýznamnejších chovateľov oviec v celom Uhorsku. Na území dnešného Slovenska chovali približne 11-tisíc až 12-tisíc kusov oviec a v rámci celých svojich majetkov, vrátane Maďarska, až 40-tisíc. „Za svoje zásluhy bol Karol Appel povýšený do šľachtického stavu a stal sa legendou už počas života. Všetci aristokrati v Uhorsku Appela Huňadymu závideli,“ povedal Keresteš. V práci Karola Appela pokračovali aj jeho synovia, v nitrianskom archíve je uchovaná ich korešpondencia s otcom.

Potomkovia Appelovcov žijúci vo Švajčiarsku a majú v rodinnej zbierke rôzne historické predmety ako cestovný kufor, kávový servis, príbory, herbár či fotografie. Mnohé predmety darovali do zbierkového fondu múzea v Mojmírovciach. „V súčasnosti sa múzeum zameriava na vybudovanie stálej expozície, ktorá sa venuje slávnym urmínskym rodom, medzi ktoré nepochybne patrí aj rod Appelovcov. Bolo by pre nás preto cťou, ak by sme ich mohli u nás privítať pri príležitosti slávnostného uvedenia expozície do života a jej oficiálneho sprístupnenia pre verejnosť,“ uviedla Tatiana Ivanová z Regionálneho múzea Mojmírovce. Ako ďalej dodala, termín otvorenia zatiaľ nie je stanovený, boli by však radi, keby to bolo ešte v tomto kalendárnom roku.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X