Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bojna_sita.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
SITA
7. júla 2016 Zaujímavosti od NitraDen.skSITA, © SITA 2016

Sobotňajšie Cyrilometodské slávnosti oživia slovanskú históriu Bojnej

Históriu významného slovanského náleziska Bojná v okrese Topoľčany oživia Cyrilometodské slávnosti, ktoré budú v sobotu 9. júla. Priamo v lese na hradisku Valy si návštevníci budú môcť pozrieť rekonštrukcie slovanských obydlí, ktoré sa tam našli.

„Tento rok sme dostavali tretí dom a v súčasnosti pracujeme na náznakovej rekonštrukcii hradby, v rámci ktorej bude zreteľné vnútorné stavebné riešenie celej konštrukcie,“ povedal vedúci výskumu v Bojnej Karol Pieta z Archeologického ústavu SAV v Nitre.

Program slávností sa začne o 11. hodine vystúpením sokoliarov kráľa Svätopluka. Nasledovať bude šerm, prehliadka náleziska s odborným výkladom, turnaje a dobová hudba. O 15.30 hod. bude svätá omša, po ktorej bude nasledovať bitka o hradisko. Počas dňa budú môcť návštevníci vidieť bežný život na hradisku, ukážky sokoliarstva a dobových remesiel. Vyskúšať si budú môcť písanie v hlaholike i prácu archeológov. Pripravené sú tiež sprievodné podujatia a dobové atrakcie pre deti.

Bojná je najväčším doposiaľ objaveným slovanským náleziskom na našom území. Na základe výsledkov výskumu z posledných rokov možno povedať, že rozsiahla aglomerácia sa skladala z minimálne piatich hradísk a začiatkom 9. storočia tam sídlil významný kniežací rod. Piate hradisko našli archeológovia tento rok vďaka skenovaniu zemského povrchu z lietadla s pomocou systému Lidar. Technológia umožňuje odfiltrovať les, akoby tam vôbec nebol.

„Pozoruhodné nálezy z Bojnej nemajú obdobu v celej Európe,“ podčiarkol Pieta. Našiel sa tam napríklad neporušený zvon z 9. storočia, ktorý sa zaraďuje k najstarším nájdeným kresťanským zvonom na svete. Pozlátené plakety z oltára potvrdzujú písmo a kresťanstvo na našom území už pred príchodom svätého Cyrila a Metoda. Na mnohých predmetoch, ako sú kovania opaskov, zbrane či konské postroje, sú vyobrazené kríže.

Veľké bohatstvo Bojnej pochádzalo pravdepodobne z ťažby zlata a z nadregionálneho trhu s otrokmi, čo naznačujú nálezy okov na ruky aj na krk. Najnovšie nálezy z tohto náleziska priblíži knižná publikácie Bojná 2, ktorej zostavovateľmi sú Karol Pieta a Zbigniew Robak. Na pulty kníhkupectiev sa dostane cez leto.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X