Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bezdomovec
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
3. septembra 2018 Zaujímavosti od NitraDeň.skNitraDeň.sk, MsP Nitra Diskusia()

Smutný príbeh bezdomovca Dušana, ktorý sa zdržiaval pod plechovým prístreškom kostola na Klokočine

Mestská polícia v Nitre nedávno na svojej webovej stránke uverejnila príbeh bezdomovca Dušana. Počas leta sa zdržiaval najmä v blízkosti kostola na Klokočine.

Ako uviedla Mestská polícia v Nitre na svojom webe, už viac než štvrťstoročie sú jej príslušníci privolávaní občanmi alebo inštitúciami k rôznym bezdomovcom. Počas leta bola polícia opakovane kontaktovaná v súvislosti s jedným bezdomovcom. „Ostatní sa premiestnia tam, kde sa dá zohnať niečo na jedenie, pitie, nejaká drobná prácička, vedia si odbehnúť na potrebu, schovať sa pred slnkom alebo pred dažďom, majú možnosť ísť – hocikam. Tento však nie. Jednoducho nedokázal chodiť, pretože bol neschopný pohybu kvôli starému zanedbanému zraneniu na nohe, ktorá pomaly, ale iste odumierala. Nasvedčoval tomu mimoriadny biologický zápach, ktorý sa z neho šíril na niekoľko metrov. Vzhľadom na zle vyzerajúce zranenie vždy na miesto privolali záchrannú službu. Neskôr ho vídavali ležať bezmocného priamo pred poliklinikou na sídlisku Klokočina. Keď prišli k nemu, uviedol, že tam leží preto, lebo sa nedokáže dostaviť do nemocnice, kde mu kázali prísť na ošetrenie nohy. Opäť mu zabezpečili pomoc privolaním dopravnej zdravotnej spoločnosti,“ informovala mestská polícia.

Podľa slov nitrianskej mestskej polície bol bezdomovec Dušan v plnom rozsahu odkázaný na pomoc iných ľudí. Nakoľko bolo zrejmé, že noha bezdomovca je vo veľmi zlom zdravotnom stave, príslušníci mestskej polície dospeli k záveru, že bez riadnej lekárskej pomoci je len otázkou času, kedy už bude pre bezdomovca neskoro. Ako uviedla polícia, o bezdomovca Dušana sa začali zaujímať viacerí občania Nitry, ktorí telefonovali na linku polície.

„Potom sa „udomácnil“ na určitom  mieste, kde na neho nesvietilo slnko, kde na neho nepršalo a relatívne ani nebol veľmi „na očiach.“  Ako bezdomovec uviedol, mal zatiaľ od miestneho farára dovolené zdržiavať sa pod plechovým prístreškom kostola nad poliklinikou na Hviezdoslavovej ulici, ktorý patril Rímskokatolíckej farnosti Sv. Gorazda. Počas hliadkovania sa pri ňom zastavili mestskí policajti, skontrolovali ho, niektorí mu priniesli piť, niekedy jesť, niektorí sa s ním porozprávali. Aby mu pomohli, snažili sa osloviť rôznych jeho „kamarátov“, tí však nemali prostriedky ani možnosti mu účinne pomôcť, robili mu však aspoň spoločnosť a miesto občas ako-tak upratali. Preto sa mestskí policajti pýtali aj na jeho deti, ktorých mal podľa evidencie obyvateľov päť. Tie však nebolo možné nájsť, v mieste, kde boli prihlásené k trvalému pobytu, už niekoľko rokov nebývali,“ napísala nitrianska mestská polícia na svojom webe.

Ako ďalej uvádza polícia, mestskí policajti sa snažili nakontaktovať na iných rodinných príslušníkov bezdomovca Dušana z dôvodu, aby mu pomohli jeho najbližší vlastnými silami a prostriedkami. „Preventistovi mestskej polície, ktorému bol prípad od určitého času pridelený, sa podarilo získať telefonický kontakt na brata bezdomovca Dušana, ktorý hneď po oslovení prejavil ochotu svojmu bratovi v núdzi pomôcť v rámci svojich finančných, časových a rodinných možností,“ uviedla polícia.

Dušanov brat pracoval v minulosti niekoľko rokov ako záchranár a po dohode s príslušníkom MsP mu zabezpečil pitný režim, dostatok jedla a čisté oblečenie. Ako napísala mestská polícia na svojom webe, bezdomovec Dušan bol vychudnutý na kosť a na zadnej časti tela mal už vytvorené hlboké dekubity. Bezdomovcov brat mu preto priniesol aj molitánový matrac, na ktorom mohol Dušan existovať o niečo pohodlnejšie než na kamennej dlažbe. „Prezrel a ošetril mu aj zanedbané zranenie na nohe, podľa neho noha začínala byť gangrenózna. Obaja sa po vzájomnej konzultácii o stave bezdomovca zhodli, že prioritné je riešiť zdravotný stav a až následne sociálnu či hmotnú núdzu,“ uviedla polícia.

Preventista mestskej polície na základe zistených skutočností oslovil kompetentného pracovníka z referátu sociálnej starostlivosti vo Fakultnej nemocnici v Nitre a pokúsil sa k jeho motivácii, aby spoločne zabezpečili pomoc bezdomovcovi Dušanovi. „Ten vymenoval všetky dôvody a problémy, ktoré túto pomoc môžu znemožniť, nakoniec sociálny pracovník uviedol, že bezdomovec musí prejsť tzv. očistným filtrom a následne sa musí zapojiť aj „mesto“ tým, že mu zabezpečí nejaké miesto na prespávanie, kde by si mohol nohu doliečovať. Reálne totiž hrozila amputácia časti zanedbanej nohy. Preventista už predtým oslovil sociálnu pracovníčku odboru sociálnych služieb mestského úradu, ktorá o prípade už niečo vedela a spolu s vedúcou tohto oddelenia prisľúbili aktívne konať a komunikovať s nemocnicou. Všetci spomínaní boli oslovení z toho dôvodu, aby sme vzájomne prekonzultovali, zhodnotili a skoordinovali možnosti, ktoré v tomto prípade majú jednotlivé inštitúcie,“ vyjadrila sa Mestská polícia v Nitre.

Ako ďalej uviedla nitrianska mestská polícia, preventista zatiaľ opätovne kontaktoval brata bezdomovca Dušana a vysvetlil mu, čo požaduje sociálny pracovník v nemocnici. Spoločne sa dohodli, že keď sa brat vráti zo služobnej cesty, vykoná očistný filter, ktorý požadovala nemocnica. Ten zahŕňal celotelové umytie, ostrihanie, oblečenie do čistého odevu a prípravu všetkých vecí potrebných na hospitalizáciu v nemocnici.

„Keďže bol záchranár a noha vyzerala zle, zanedbane a zapáchala, čo v takých podmienkach, v akých bezdomovec žil, sa dalo čakať, očistil, ošetril a previazal mu aj toto zranenie. Navyše zabezpečil aj dvoch kamarátov, ktorí sľúbili bezvládneho bezdomovca pomôcť záchranárom naložiť. Keď vykonal tieto úkony, hneď informoval o nich preventistu MsP a odcestoval na niekoľko dní za prácou do iného mesta. K bezdomovcovi mestská polícia privolala zdravotnú službu, kým bol bezdomovec čistý a môže ísť do nemocnice na vyšetrenie. Preventista zavolal na číslo linky 155 a dispečerke vysvetlil situáciu. Problém, okrem iného, bol aj ten, že bezdomovec nemal žiadne doklady, ani občiansky preukaz, ani kartu zdravotnej poisťovne, ani iné doklady, nakoľko mu ich niekde niekto ukradol aj s inými vecami. Keď prišli záchranári, odovzdal im všetky údaje, tiež kontakt na brata, vysvetlil zdravotný a sociálny problém bezdomovca aj im a spoločne asistovali pri jeho naložení,“ objasnila mestská polícia. 

Podľa informácií nitrianskej mestskej polície, však pocit dobre vykonanej práce netrval dlho, pretože v neskorých poobedných hodinách ich zastihol telefonát od brata bezdomovca. Ten polícii uviedol, že mu volali z nemocnice, aby si prišiel pre brata na interné oddelenie, kde bol privezený, vyšetrený a údajne mu nič nie je.

„Prvá myšlienka príslušníka mestskej polície bola, čo robí bezdomovec  s gangrenóznou nohou a hlbokými dekubitmi na internom a nie na chirurgickom oddelení, ale potom si uvedomil, že nie je lekár. Po viacerých telefonátoch bolo zistené, že RZP nepochopiteľne zaniesla bezdomovca na urgentný príjem interného oddelenia a nie na chirurgiu. Brat telefonickými urgenciami a prosbami dosiahol, že bezdomovec bol prezretý a ošetrený na chirurgii, dokonca ho, keďže bol už večer, nechali cez noc hospitalizovaného. Bol informovaný, že nohu nie je potrebné bezodkladne amputovať, je možné ju zachrániť denným čistením a ošetrovaním, nie však v takých hygienických podmienkach, v ktorých je bezdomovec doteraz. Údajne riešením by bolo, keby bol umiestnený na Oddelení dlhodobo chorých v nemocnici na Zobore, kde by mu nohu pravidelne ošetrovali,“ vysvetľuje polícia.

Na druhý deň bol bezdomovec z nemocnice prepustený a na Zobor ho nikto nepremiestnil, dôvod takéhoto rozhodnutia nemocnice polícia nepozná. Podľa Dušanových neskorších slov ho údajne vyniesli z budovy nemocnice a on, nakoľko nedokázal chodiť, sa neskôr doplazil k lavičke pred urgentným príjmom. „Keďže je naozaj veľmi vychudnutý a slabý, nedokázal na ňu vyliezť. Po nejakom čase si ho všimol ležať na zemi pracovník SBS, ktorý sa na to nemohol pozerať a pomohol mu aspoň na lavičku. Bezdomovec Dušan tam sedel na svojich dekubitoch na drevenej lavičke bez vody, bez jedla, bez prístrešku, slnko na neho pálilo a odovzdane čakal, čo bude ďalej,“ píše sa na webe nitrianskej polície.

Brat bezdomovca Dušana znova kontaktoval preventistu nitrianskej mestskej polície, stalo sa tak vo večerných hodinách, pričom políciu informoval o vzniknutých skutočnostiach. Nakoľko mestská polícia nemá vo svojej kompetencii to, aby ovplyvnila rozhodnutie lekárov, preventista nevidel možnosť, ako chorému bezdomovcovi ešte pomôcť. „Brat ho požiadal o spoluprácu a pýtal sa, či by bolo možné zabezpečiť prevoz bezdomovca na „jeho“ miesto, kde mal aspoň pod sebou mäkký molitan, nad hlavou prístrešok, kde na neho nesvietilo slnko ani nepršalo, mal tam svoj aký-taký pokoj. V areáli nemocnici ho podľa slov brata každý obchádzal alebo sa ho s odporom stránil, prípadne si ho ľudia fotili ako raritu,“ informovala polícia.

Pri rozhodovaní sa podľa slov polície bili u preventistu dva spôsoby, ako sa rozhodnúť a zareagovať na vzniknutú situáciu. „Buď nechať bezdomovca, nech sa ďalej trápi na tvrdej lavičke na slnku v nemocnici a možno si ho tam niekto zo zamestnancov nemocnice všimne a „niečo urobí“ alebo zabezpečí prevoz bezdomovca na jeho ležovisko pri fare a uľahčí tak kolektívnemu svedomiu nemocnice, ktorí ho už nebudú musieť obchádzať,“ vyjadrila sa polícia.

Ako sa ďalej vyjadrila polícia, nakoniec u preventistu zvíťazila hodnota pomôcť človeku v núdzi a nie taktika, ako sa bezdomovca zbaviť z verejného priestranstva. Operačný pracovník sa preto spojil so Zdravotnou dopravnou službou Vespa, pričom vodič pohotovostného vozidla uviedol, že na prevoz osoby potrebuje „Povolenie na prevoz“. Príslušník mestskej polície preto vybavil aj toto povolenie a požiadal lekára na urgentnom príjme v nemocnici o jeho vypísanie. Keď bolo povolenie na prevoz pripravené, policajt znova kontaktoval zdravotnú dopravnú službu a požiadal o prevoz bezdomovca Dušana.

„Vozidlo prišlo, bezdomovca Dušana hliadka MsP pomohla naložiť a po prevoze bol vyložený na Rímskokatolíckej farnosti Sv. Gorazda. O jeho príchode bol informovaný kaplán farnosti, ktorý prisľúbil, že bude informovať aj miestneho farára. Brat bezdomovca Dušana, napriek veľkému sklamaniu z jeho prepustenia po pár hodinách z nemocnice, neskôr poďakoval príslušníkom mestskej polície za nadštandardný prístup pri riešení zdravotného i sociálneho problému jeho brata,“ uviedla Mestská polícia v Nitre. 

Ako na záver doplnili mestskí policajti: „Každý z nás môže vnímať celý spomínaný príbeh rôzne. Je to silne individuálne. Niekto môže byť znechutený a povedať, veď si je ten chlap na vine sám. Iste, do určitej miery by mal aj pravdu. Do tejto situácie sa dostal predovšetkým vlastným pričinením. Niekomu môže byť vychudnutého a chorého nevládneho človeka ľúto. A niekomu to môže byť srdečne jedno. Skutočnosťou však od určitej doby a  zdravotného či sociálneho stavu však bezdomovec Dušan nie je strojca svojho osudu. Stal sa ľudskou troskou, ktorá si sama nepomôže. Vzhľadom na jeho zranenie môžeme bez pátosu a preháňania povedať, že sa stal čakateľom na smrť. Je už len na rozhodnutí niekoho so zvýšenou mierou empatie, aby mu poskytol či zabezpečil adekvátnu pomoc. A možno je to len na tom, aby si každý poctivo urobil svoj diel práce, za ktorú je platený.“

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X