Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Múzeum Alekšince
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Facebook/ Podzemný kryt Severka - Alekšince - koláž Nitradeň
1. apríla 2023 Zaujímavosti od NitraDen.sk Diskusia()

Slovenský unikát len na skok od Nitry: Pod zemou sa ukrýva múzeum socializmu a studenej vojny

Múzeum sa nachádza v podzemnom kryte proti zbraniam hromadného ničenia. Prehliadka zaberie približne 40 minút.

Vedeli ste, že v malej obci Alekšince sa nachádza zaujímavé múzeum, ktoré by mal vidieť každý milovník histórie? Ak máte auto, na mieste ste z Nitry doslova na skok – cesta zaberie približne 15 minút.

Alekšince majú približne 1700 obyvateľov, pričom tam žije viac žien ako mužov. Dominantou obce je z pohľadu histórie Kostol sv. Anny, matky Panny Márie z 18. storočia. Kresťanskou tradíciou je organizovanie budičkového sprievodu vždy po inej časti obce. Obyvatelia žijú okrem rodinných domov aj v 5 bytovkách.

Dva druhy expozície

Návštevníci nájdu múzeum v podzemnom kryte proti zbraniam hromadného ničenia v hĺbke 7 metrov, ktoré vyrástlo v 60. rokoch. Kryt bol pôvodne určený pre utajené veliteľské stredisko vojsk Varšavskej zmluvy stred.

Múzeum Alekšince
Exponáty v múzeu.Foto: Facebook/ Podzemný kryt Severka - Alekšince

Úkryt pozostáva zo železobetónového skeletu s chodbami a miestnosťami s vybavením. Expozícia múzea sa delí na exteriérovú a interiérovú. Návštevníci uvidia z exteriérovej expozície socialistické sochy či vojenskú techniku používanú počas studenej vojny jednotkami protivzdušnej obrany a jednotkami radiačnej, chemickej a biologickej ochrany.

Múzeum Alekšince
Niekoľko exponátov.Foto: Facebook/ Podzemný kryt Severka - Alekšince

Interiérová expozícia pozostáva z dvoch častí. Prvá časť prezentuje podzemný úkryt a jeho vybavenie – súčasťou múzea sú napríklad rádiové a školiace stredisko, miestnosť pre spojárov, protihluková jednotka či telefónna ústredňa. V druhej časti expozície sú exponáty, informačné panely či audiovizuálne záznamy.

Múzeum Alekšince
Vnútri krytu.Foto: Facebook/ Podzemný kryt Severka - Alekšince

Vstupné je dobrovoľné

S otázkami týkajúcimi sa otváracích hodín a cenníku sme sa obrátili na vedenie obce Alekšince. Múzeum nemá štandardné otváracie hodiny, no funguje formou Dňa otvorených dverí. Termín otvorenia je na Facebookovej stránke múzea zverejnený aspoň týždeň vopred.

S návštevou však treba počkať do mája, kedy začína tohtoročná sezóna prehliadok v múzeu. Ak sa nájdu aspoň 10 záujemcovia, je možné dohodnúť individuálnu prehliadku. Vstupné je formou dobrovoľného príspevku.

Múzeum Alekšince
Vojenské uniformy.Foto: Facebook/ Podzemný kryt Severka - Alekšince
Múzeum Alekšince
Pred múzeom.Foto: Facebook/ Podzemný kryt Severka - Alekšince

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X