Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vedec_pixabay.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
18. júla 2017 Správy NitraIné správy z Nitry od NitraDen.skSITA, © SITA 2017

Na Slovensku pôsobí 17 špičkových vedeckých tímov, medzi nimi sú aj tímy z nitrianskej UKF a SPU

Najviac špičkových vedeckých tímov má spomedzi slovenských vysokých škôl Univerzita Komenského v Bratislave. V zozname sa však umiestnili aj obe nitrianske univerzity.

Na slovenských vysokých školách pôsobí 17 špičkových vedeckých tímov. Najviac je ich na Univerzite Komenského (UK) v Bratislave, ktorá má sedem špičkových tímov. Vyplýva to z výsledkov druhého kola posudzovania špičkových vedeckých tímov na vysokých školách, ktoré zverejnila Akreditačná komisia na svojej internetovej stránke www.akredkom.sk.

V oblasti humanitných vied uspel napríklad tím z Fakulty stredoeurópskych štúdií na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, ktorý sa zameriava na stredoeurópske medziliterárne vzťahy. V oblasti spoločenských a behaviorálnych vied identifikovali špičkový vedecký tím na Fakulte sociálnych a ekonomických vied UK. Zaoberá sa sociálnymi kontextmi v lokálnych komunitách. Na UK pôsobí aj špičkový tím s názvom Tím fyziky vysokých energií Bratislava. Tím vznikol na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK.

Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach má špičkový tím na Prírodovedeckej fakulte. Zaoberá sa výskumom anorganických materiálov. Pri inžinierstve a technológiách identifikovali špičkový tím na Technickej univerzite vo Zvolene, ktorý sa zaoberá štruktúrou a vlastnosťami lignocelulózových materiálov. V oblasti lekárskych, farmaceutických a nelekárskych zdravotníckych vied uspeli opäť dva tímy Univerzity Komenského, a to Translačný výskum onkologických ochorení z Lekárskej fakulty UK a Kardiorespiračný systém a viscerálna bolesť z Jesseniovej lekárskej fakulty UK.

Pri poľnohospodárskych a lesníckych vedách identifikovali dva špičkové tímy na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre. Vedci sa na tejto univerzite zaoberajú reprodukciou živočíchov a produkčnou fyziológiou plodín. V oblasti matematiky a štatistiky sa presadil aj tím so zameraním na modelovanie neurčitosti a jeho aplikácie na Stavebnej fakulte Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

Výsledky prvej výzvy uverejnili v júni 2015. Na slovenských vysokých školách vtedy identifikovali 37 tímov, z nich 19 pôsobilo na Univerzite Komenského v Bratislave.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X