Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Filozoficka budovy kolaz ukf.jpg
Foto: archívne, UKF budovy
24. októbra 2019 Kam na školu od NitraDen.skSITA Diskusia()

Slovenské univerzity chcú vytvoriť konzorcium, pridáva sa aj nitrianska univerzita

Zriadenie konzorcia má znamenať zlepšenie postavenia jeho členov v akademických rankingoch, medzinárodnej a úniovej spolupráci, ako aj navýšenie ich finančných zdrojov.

Podpisom Memoranda o spolupráci slovenských univerzít jeho signatári vyjadrili vôľu užšie spolupracovať v oblastiach vzdelávania a starostlivosti o študentov, vo výskumnej, vývojovej, umeleckej, projektovej a inej tvorivej činnosti, ako aj pri napĺňaní spoločenskej misie vysokých škôl.

Ako agentúru SITA informovala tlačová hovorkyňa Technickej univerzity vo Zvolene Ľubica Benková, univerzity zároveň deklarujú svoj záujem vytvoriť Konzorcium slovenských univerzít, ktoré bude združovať univerzity okolo geografického stredu Európy.

Možnosť pristúpiť k memorandu o spolupráci zostáva otvorená aj po jeho podpise, pričom signatári predpokladajú založenie konzorcia v najbližšom období po diskusiách s partnermi a akademickými samosprávami.

Medzi signatármi aj Nitra

Signatárskymi stranami tohto memoranda sú Technická univerzita vo Zvolene, Ekonomická univerzita v Bratislave, Trnavská univerzita v Trnave, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Katolícka univerzita v Ružomberku a Prešovská univerzita v Prešove.

Konzorcium slovenských univerzít bude mať právne postavenie konzorcia vysokých škôl v zmysle zákona o vysokých školách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Bude pôsobiť ako záujmové združenie právnických osôb zapísané v registri konzorcií vysokých škôl. Právna subjektivita a všetky akademické práva a slobody členov konzorcia zostanú v plnom rozsahu zachované,“ doplnila hovorkyňa.

Lepšia spolupráca

Zriadenie konzorcia má znamenať zlepšenie postavenie jeho členov v akademických rankingoch, medzinárodnej a úniovej spolupráci, ako aj navýšenie ich finančných zdrojov. Konzorcium je prostriedkom slúžiacim na posilnenie vzájomnej synergie kapacít členských univerzít. Zároveň bude aktívne spolupracovať s ďalšími konzorciami a klastrami na Slovensku, v Európe a vo svete.

Signatárske univerzity reprezentujú 50-tisíc študentov a 4-tisíc tvorivých zamestnancov. Výsledky vo vede a výskume dokumentuje viac ako osemtisíc vedeckých publikácií evidovaných za ostatných päť rokov v databáze Web of Science.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X