Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Archeologické nálezisko, Bojná
ilustračné: SITA
2. júla 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Slovanskú bránu v Bojnej sprístupnia počas Cyrilometodských slávností

Život a slávu Veľkej Moravy oživia Cyrilometodské slávnosti, ktoré budú 7. júla na hradisku Bojná – Valy. Ich súčasťou bude tento rok sprístupnenie najväčšej rekonštrukcie slovanskej brány v strednej Európe.

Východnú bránu do hradiska z 9. storočia rekonštruujú archeológovia na mieste, na ktorom sa našla a kde dodnes stoja jej obvodové valy. Ako informoval zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Karol Pieta, brána pozostáva z drevenej veže s výškou 12 metrov a sedem metrov dlhého tunela za bránou. Celková šírka rekonštrukcie je zhruba 12 metrov.

Brána v minulosti stála nad priechodom do slovanského hradiska, tunel slúžil ako bezpečnostný prvok. Rekonštrukcie takýchto brán sú v stredoeurópskom priestore dve – v rakúskom Gars-Thunau a v českom Chotěbuzi, tá slovenská bude najväčšia. Investorom stavby je obec Bojná, ktorá na projekt získala dotáciu z ministerstva kultúry. Po architektonicko-technickej stránke na výstavbu dohliada Slovenská technická univerzita v Bratislave. Drevená veža má dve podlažia, bude v nich panelová expozícia pre návštevníkov.

Komentovaná prehliadka

Príbeh Veľkej Moravy budú môcť návštevníci slávností zažiť prostredníctvom komentovanej prehliadky dobového tábora, ochutnávky pôvodných jedál Slovanov či výroby slovanskej prilby z Bojnej. Priamo na archeologickom nálezisku v lese za obcou ožijú aj staré remeslá a nebude chýbať veľká bitka o hradisko. V programe je aj slávnostná svätá omša, divadelné predstavenie, dobová hudba, sokoliari a turnaj o najlepšieho bojovníka hradiska. Záchytné parkovisko pre návštevníkov je pri Ranči pod Babicou, odkiaľ obec zabezpečí bezplatnú kyvadlovú dopravu k hradisku.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X