Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Tipy na články: [email protected]
Archeologické nálezisko, Bojná
ilustračné: SITA
2. júla 2018 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2018 Diskusia()

Slovanskú bránu v Bojnej sprístupnia počas Cyrilometodských slávností

Život a slávu Veľkej Moravy oživia Cyrilometodské slávnosti, ktoré budú 7. júla na hradisku Bojná – Valy. Ich súčasťou bude tento rok sprístupnenie najväčšej rekonštrukcie slovanskej brány v strednej Európe.

Východnú bránu do hradiska z 9. storočia rekonštruujú archeológovia na mieste, na ktorom sa našla a kde dodnes stoja jej obvodové valy. Ako informoval zástupca riaditeľa Archeologického ústavu SAV v Nitre Karol Pieta, brána pozostáva z drevenej veže s výškou 12 metrov a sedem metrov dlhého tunela za bránou. Celková šírka rekonštrukcie je zhruba 12 metrov.

Brána v minulosti stála nad priechodom do slovanského hradiska, tunel slúžil ako bezpečnostný prvok. Rekonštrukcie takýchto brán sú v stredoeurópskom priestore dve – v rakúskom Gars-Thunau a v českom Chotěbuzi, tá slovenská bude najväčšia. Investorom stavby je obec Bojná, ktorá na projekt získala dotáciu z ministerstva kultúry. Po architektonicko-technickej stránke na výstavbu dohliada Slovenská technická univerzita v Bratislave. Drevená veža má dve podlažia, bude v nich panelová expozícia pre návštevníkov.

Komentovaná prehliadka

Príbeh Veľkej Moravy budú môcť návštevníci slávností zažiť prostredníctvom komentovanej prehliadky dobového tábora, ochutnávky pôvodných jedál Slovanov či výroby slovanskej prilby z Bojnej. Priamo na archeologickom nálezisku v lese za obcou ožijú aj staré remeslá a nebude chýbať veľká bitka o hradisko. V programe je aj slávnostná svätá omša, divadelné predstavenie, dobová hudba, sokoliari a turnaj o najlepšieho bojovníka hradiska. Záchytné parkovisko pre návštevníkov je pri Ranči pod Babicou, odkiaľ obec zabezpečí bezplatnú kyvadlovú dopravu k hradisku.

Odporúčané články

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Diskusia

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X