Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Germany Neanderthal Dating
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
FILE - The March 20, 2009 file photo shows the prehistoric Neanderthal man "N", left, as he is visited for the first time by another reconstruction of a homo neanderthalensis called "Wilma", right, at the Neanderthal museum in Mettmann, Germany. The world famous fossil "N" is estimated being about 40.000 years old; "Wilma" was built by Dutch artists Alfons and Adrie Kennis for the National Geographic magazine on a skeleton from the American museum of natural history in New York. Theories about when the last Neanderthals walked the Earth may have to be revised, according to a study that suggests they became extinct in their last refuge in Spain much earlier than previously thought. Previous dating of bone fossils found at Neanderthal sites in the region put the youngest at about 35,000 years. But researchers from Australia and Europe re-examined the bones using an improved method to filter out contamination and concluded that the remains are about 50,000 years old. (AP Photo/Martin Meissner, file)
4. januára 2014 Podujatia a akcie Nitra od NitraDen.skSITA, © SITA 2013 Ilustračné: SITA/AP

Slováci, Česi a Rakúšania sa spoja pri výskume neandertálcov!

Projekt orientovaný na predchodcov človeka z obdobia stredného paleolitu bude zahŕňať nielen terénne výskumy, ale aj vyhodnotenie doterajších nálezov zo všetkých troch krajín

NITRA 4. januára – Archeologický ústav Slovenskej akadémie vied v Nitre pripravuje spoločný projekt s českou a rakúskou akadémiou vied zameraný na obdobie neandertálcov. Vedci si od neho sľubujú výsledky, ktoré budú celoeurópsky zaujímavé. „Je to obdobie, na ktoré sa trochu zabudlo, pretože pozornosť sa sústredila najmä na mladý paleolit a lovcov mamutov,“ povedal riaditeľ Archeologického ústavu SAV v Nitre Matej Ruttkay. Projekt orientovaný na predchodcov človeka z obdobia stredného paleolitu bude zahŕňať nielen terénne výskumy, ale aj vyhodnotenie doterajších nálezov zo všetkých troch krajín. „Väčšinou máme staršie nálezy, o ktorých sa dnes už modernými metódami vieme dozvedieť oveľa viac ako v minulosti,“ hovorí Ruttkay.

V rámci systematických výskumov na Slovensku sa archeológovia v roku 2014 sústredia najmä na hrady, slovanské nálezisko Bojná a na výskumy súvisiace so sakrálnymi pamiatkami. V roku 2013 kopali napríklad na hradoch Lietava, Divín, Vinné, Čabraď, Modrý kameň, Gýmeš, Slanec, na Nitrianskom hrade a vo Zvolene na Pustom hrade. V rámci výskumov sakrálnych architektúr chcú pokračovať v začatých výskumoch zaniknutých kostolov v Závade pri Topoľčanoch a tiež pri obci Štrba, kde v minulosti existovala dedina Šoldov. V zvýšenej miere sa chcú venovať aj terénnej prospekcii, čiže povrchovému vyhľadávaniu archeologických nálezísk. „Budeme mať k dispozícii moderné geofyzikálne prístroje, s ktorými už nemusíme chodiť, ale ťahajú sa za autom po poliach. To, čo sme robili predtým možno týždeň, dnes urobíme za pol dňa,“ povedal Ruttkay.

Sledujte novinky z Nitry na Facebooku, Instagrame, alebo ich odoberajte cez e-mail.

K téme

Témy

Najčítanejšie za týždeň

Neprehliadnite

Bezplatné novinky z Nitry raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Máte tip na článok? Napíšte nám TU

Copyright © NitraDen.sk Všetky práva vyhradené. NitraDen.sk si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

X